Statut, Regulamin RN SM Zagajnik. 

Zofia Dzieniszewska - zapiski

1.WSTÊP. Zbieg okoliczno¶ci spowodowa³, ¿e SM Zagajnik - jako jedna z niewielu w kraju - od trzech lat nie ma aktualnego STATUTU. Cz³onkowie Sp-ni nie dyskutuj± nad projektem tego dokumentu. /Ten g³os niech bêdzie pierwszy na Forum/. Tak wa¿ny instrument jak Regulamin RN musi mieæ umocowanie prawne w aktualnym, zarejestrowanym Statucie; czyli 29.09. br uchwalony byæ nie mo¿e. Je¶li jednak Komisja Regulaminowa RN przedstawi projekt takiego dokumentu, mo¿liwa jest dyskusja, ale uchwa³a w sprawie jego przyjêcia bêdzie niewa¿na. Regulamin RN Walne przyjmie dopiero w czerwcu 2011.
2. DYSKUSJA. 15 lat istnienia SM Zagajnik to okazja do podsumowania jej dzia³alno¶ci. W tym czasie kierowali ni± /kolejno/ czterej prezesi. Do¶æ powszechne jest przekonanie wielu Cz³onków Sp-ni, ¿e najlepiej w jej historii zapisa³ siê Pan mgr in¿. Idzi Pasik - pierwszy i jedyny prezes bêd±cy jej Cz³onkiem. Z trzech nastêpnych dwaj mieli powa¿ne k³opoty w kierowaniu Sp-ni±. Piêæ lat temu prezes by³ zmuszony do odej¶cia. Od kilku lat w¶ród cz³onków RN /i nie tylko/ odzywaj± siê g³osy, ¿e by³oby naturalne i normalne, gdyby wybrano prezesa spo¶ród Cz³onków SM Zagajnik. Ostatnio tak± my¶l sformu³owa³ w listopadzie ub.r. ówczesny przewodnicz±cy RN. Przyjêcie takiego zapisu w Statucie jest mo¿liwe. Uzasadnienie nasuwa siê samo: prezes-cz³onek Sp-ni czuje siê bardziej zmotywowany i odpowiedzialny za jej funkcjonowanie na ka¿dym poziomie, jest *jednym z nas*. Bardziej te¿ dba o swoj±
opiniê, bo jest przecie¿ naszym s±siadem.
3. PROPOZYCJE.
W $ 48 skre¶liæ punkt 7 w ca³o¶ci. Brzmi on:
"Nie mo¿na byæ cz³onkiem RN d³u¿ej ni¿ 2 kolejne kadencje". itd.
Uzasadnienie. Jest to zapis niezgodny z Konstytucj± III RP. Obecny ustrój polityczny nie uznaje takich dyskryminacji. Ka¿dy radny czy pose³ s± funkcjonariuszami publicznymi, dzia³aj±cymi na zasadzie mandatu wyborczego. Niektórzy pos³owie zasiadaj± w Sejmie nawet kilkana¶cie lat.
W $ 54 w p.1: po s³owie "prezesa" dopisaæ zdanie o brzmieniu nastêpuj±cym:
* Cz³onkiem zarz±du mo¿e byæ osoba bêd±ca cz³onkiem SM Zagajnik i zamieszkuj±ca w jej zasobach*.
Uzasadnienie - w p. 2 - DYSKUSJA.
Leon Sikorski.


Punkt mówi±cy, ¿e mo¿na byæ cz³onkiem RN nie d³u¿ej ni¿ 2 kolejne kadencje by³ dyskutowany na spotkaniach Komisji Statutowej, której cz³onkami obaj byli¶my. Gdyby pojawia³ siê Pan na jej zebraniach czê¶ciej, to wiedzia³by Pan i¿ taki zapis narzuca ustawa o spó³dzielniach mieszkaniowych w art. 8'2 ust. 3 i 4. Moim zdaniem ma Pan racjê i nie powinno byæ takiego ograniczenia bo je¿eli wyborcy uznaj± ¿e kto¶ siê sprawdza to powinien pe³niæ swoj± funkcjê dalej. Niestety nie zgodzi³ siê z tym Trybuna³ Konstytucyjny i w wyroku z 15 lipca ubieg³ego roku uzna³ ten zapis za zgodny z Konstytucj± RP. Co do proponowanego zapisu by do zarz±du mogli kandydowaæ wy³±cznie cz³onkowie naszej spó³dzielni, to jestem zdecydowanie przeciw. To ¿e kto¶ jest "swój" nie oznacza ¿e jest najlepszy. Cz³onkostwo spó³dzielni mo¿e byæ ma³ym plusem przy wybieraniu najlepszej z ofert, ale nie podstawowym wymogiem.
Sprawa dopuszczalnych ilo¶ci kadencji cz³onków RN. Dziêki za przypomnienie. Dura lex sed lex. Czyli *liczbê kadencji oblicza siê, bior±c pod uwagê dotychczasowy sta¿ cz³onka RN* - tak brzmi zapis obowi±zuj±cej Ustawy. Prawa siê nie dyskutuje. Prawo siê stosuje.
Teraz zasadne pytanie: Czy w obecnej RN znalaz³ siê kto¶, kogo dotyczy ten zakaz, a mimo to kandydowa³? Ustawa bowiem stanowi, ¿e ponownie kandydowaæ mo¿na po up³ywie dwu kolejnych kadencji.
Uprzejmie proszê Pani± Mecenas o odpowied¼.
Leon Sikorski. dnia Sob 13:22, 11 Wrz 2010, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Pani Mecenas, która by³a w SM Zagajnik dotychczas, ju¿ dla nas nie pracuje. Osoba, która zajê³a wczoraj jej miejsce musi mieæ trochê czasu by siê wdro¿yæ wiêc pewnie tu nie zajrzy w najbli¿szym czasie. W zwi±zku z tym, mimo tego ¿e nie do mnie by³o pytanie, pozwolê sobie odpowiedzieæ.
Sprawê reguluje ten sam wyrok Trybuna³u Konstytucyjnego, o którym pisa³em wcze¶niej. Mówi on o tym, ¿e dwie kadencje, o których mowa w art. 8'2 ust. 3 u.s.m., licz± siê od dnia wej¶cia w ¿ycie ustawy wiêc dotycz± wy³±cznie Rad Nadzorczych wybranych po tej dacie. Ustawa wesz³a w ¿ycie 31 lipca 2007r wiêc w naszej spó³dzielni dotyczy tylko osób wybranych do obecnej rady gdy¿ poprzedni± RN wybrano w czerwcu 2007r.


Kilka uwag do tej wymiany zdañ miêdzy * dwoma sekretarzami* - by³ym i Obecnym.
1. Pojawiam siê TU w dyskusji nt. Statutu, poniewa¿ - jak Pan wie - b. przewodnicz±cy komisji statutowej o zebraniach i dyskusjach tego zespo³u powiadomi³ mnie tylko JEDEN RAZ. Nie dochodzê, dlaczego. To ju¿ historia.
2. Sprawa kadencyjno¶ci cz³onków RN. W Ustawie i Statucie /projekt/ znajduje siê zapis: *Liczbê kadencji oblicza siê, bior±c pod uwagê DOTYCHCZASOWY sta¿ cz³onka RN*. Koniec. Kropka. Albo wprowadza siê ograniczenia, albo nie. Obaj jeste¶my zdania, ¿e ich byæ nie powinno, bo to cz³onkowie s.m. decyduj±, kto *siê nadaje, a kto nie*. W tym punkcie pojawia siê problem lingwistyczny. Zarówno przys³ówek DOTYCHCZAS, jak i przymiotnik DOTYCHCZASOWY maj± w polszczy¼nie ustalone znaczenia. To, ¿e CZAS jest pojêciem wzglêdnym, nie znaczy wcale, ¿e ka¿dy u¿ytkownik jêzyka mo¿e sobie podk³adaæ *swoje prywatne znaczenie pod to S£OWO*; niezale¿nie od swojego statusu spo³ecznego. DOTYCHCZASOWY znaczy
< dotychczas trwaj±cy, istniej±cy, posiadany: poprzedzaj±cy chwilê obecn± >. Koniec. Kropka. £opatologicznie t³umacz±c, w sytuacji SM Zagajnik *dotychczas trwaj±cy* znaczy *od chwili powstania tej spó³dzielni*. Koniec. Kropka. Jêzyk jako sk³adnik kultury narodowej podlega ochronie. Istnieje - tak¿e w Polsce - odpowiednia *Ustawa o ochronie jêzyka narodowego*.
3. Duch i litera obecnej "Ustawy" s± - od pocz±tku pojawienia siê jej w komisji sejmowej /PiS, LPR/ - antyspó³dzielcze, w praktyce znosz±ce ideê solidaryzmu spó³dzielczego; st±d nowo¶æ - *Odrêbne rozliczenia nieruchomo¶ci jednobudynkowych - przychody, koszty, remonty itd.* Je¶li tej zasady nie da siê ju¿ odwróciæ, to chyba logiczny by³by zapis o równo¶ci reprezentacji wszystkich nieruchomo¶ci w RN. Innymi s³owy: *Ka¿da nieruchomo¶æ musi mie¶ swojego przedstawiciela w Radzie*. Je¶li nie przyjmiemy tego zapisu, bêd± siê powtarzaæ sytuacje podobne jak w ostatnich dwu latach. O planach remontowych, o celowo¶ci i zasadno¶ci zadañ remontowych w poszczególnych budynkach mo¿e decydowaæ autorytatywnie Zarz±d lub RN, co wywo³a protesty mieszkañców tego czy innego bloku. Z kolei konsultacje, spotkania z mieszkañcami - jako wyj¶cie z sytuacji - mog± byæ czasoch³onne i konfliktogenne. Najlepszym rozwi±zaniem w tej narzuconej odgórnie, nowej sytuacji prawnej, by³oby przyjêcie zasady: "Ka¿da nieruchomo¶æ spó³dzielcza ma w RN swojego przedstawiciela*.
-------------------------
Leon Sikorski. dnia Pi± 5:59, 17 Wrz 2010, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Przypominam ten temat, bo aktualny. Nie porównujê tutaj aktualnego Regulaminu RN z projektem nowego, opracowanego. Idzie mi o wyk³adniê; jak nale¿y rozumieæ zapis w rozdziale V obowi±zuj±cego Regulaminu RN.

V. Wybory cz³onków Zarz±du. /l. mn./
1. RN wybiera cz³onków Zarz±du, w tym prezesa, spo¶ród zg³oszonych kandydatów i w oparciu o REGULAMIN WYBORÓW ZARZ¡DU. /podkr. - L.S./. Prezesa Zarz±du wybiera siê w drodze konkursu.
2. Wybór poprzedzony jest postêpowaniem kwalifikacyjnym, prowadzonym przez upowa¿nion± przez Radê do tego celu Komisjê Konkursow±. Postêpowanie kwalifikacyjne koñczy siê przed³o¿eniem RN kandydatów, z których RN dokonuje wyboru.
Punkty 3 i 4 nie nastrêczaj± w±tpliwo¶ci.

W±tpliwo¶ci dotycz± sformu³owañ "regulamin wyborów", /liczba mnoga, bo zarz±d sk³ada siê z kilku osób, oraz "przed³o¿eniem RN listy kandydatów"/ równie¿ liczba mnoga/.
ZASADNE PYTANIE. Czy zatem Pani XY zosta³a wybrana cz³onkiem Zarz±du SM Zagajnik zgodnie z obowi±zuj±cym Regulaminem RN? Czy - mo¿e metod± "na skróty" - jest tylko p.o. cz³onka Zarz±du?
Protokó³ z wrze¶niowego posiedzenia RN nie daje odpowiedzi na powy¿sze w±tpliwo¶ci.

PS. Regulamin RN jest jednym z trzech najwa¿niejszych aktów normatywnych ka¿dej spó³dzielni, uchwalanych przez WZ:
1. Statut.
2. Regulamin WZ.
3. Regulamin RN.
Te dokumenty - wraz z ustawami i innymi istotnymi aktami prawnymi - STANOWI¡ OBOWI¡ZUJ¡CE PRAWO w spó³dzielni. Niewymienienie Regulaminu RN na stronie g³ównej SM Zagajnik w p. *Podstawy Prawne* jest powa¿nym niedopatrzeniem.
Regulamin RN zosta³ wymieniony natomiast na ostatnim miejscu /!/ w¶ród regulaminów przyjmowanych przez RN, co stwarza wra¿enie, ¿e RN "sama sobie" go uchwali³a.
---------------------------
Leon Sikorski. dnia Nie 7:45, 13 Lis 2011, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
UZUPE£NIENIE postu z 12.11.br.
Na stronie g³ównej SM Zagajnik w p. *Podstawy Prawne* - na li¶cie regulaminów nie zosta³ wymieniony * Regulamin ewidencji wp³ywów i wydatków Nieruchomo¶ci Spó³dzielczej*.
Powody tego braku mog± byæ ró¿ne;
1. Inna nazwa dokumentu,
2. Jego nieobecno¶æ w sensie materialnym,
3 Inne - formalnie - rozliczanie w.w. wp³ywów.
W sensie prawnym indywidualne rozliczanie nieruchomo¶ci obowi±zuje od 1 stycznia 2010 roku.
L.S.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jaciekrece.xlx.pl