Zofia Dzieniszewska - zapiski
Cze¶æ!
Zakupi³em scarpy skookum do skiturów, szukam jeszcze wi±zañ do nart zjadowych - Armada ARG - 130mm, (do turowania tak szerokie siê chyba nie nadaj±).
Chcia³em kupiæ jakie¶ wi±zania zjazdowe do których wpi±³bym buty turowe i tu siê zacz±³ problem - takie wi±zania *nie istniej±*?
Znalaz³em stary w±tek :
http://www.skitury.fora.pl/sprzet-skiturowy,3/buty-skitourowe-i-wiazania-zjazdowe,1022.htmlCzy co¶ siê od tego momentu zmieni³o? Czy wiecie o jaki¶ wi±zaniach zjazdowych do których wepnê buta turowego, czy muszê braæ Duke/Baron?
Jeszce przysz³a mi do g³owy my¶l... mo¿e jednak na tak szerokich nartach da siê turowaæ nawet w polskich warunkach i TLT te¿ mam rozwa¿yæ?
Pzdr.
Micha³
Chcia³em kupiæ jakie¶ wi±zania zjazdowe do których wpi±³bym buty turowe i tu siê zacz±³ problem - takie wi±zania *nie istniej±*? Jeszce przysz³a mi do g³owy my¶l... mo¿e jednak na tak szerokich nartach da siê turowaæ nawet w polskich warunkach i TLT te¿ mam rozwa¿yæ? osobi¶cie szed³bym torem rozumowania, ¿e skoro mam ju¿ buty tourowe, to wybieram jakie¶ wi±zania tourowe.
pozdro.
Oj ... poszukaj ... sa wiazania ktore mozna przestawiac z turowych na zjazdowe ....
Nie pamietam juz ktory ze znanych producentow wiazan zjazdowych takie robil, ale widzialem je w zeszlym roku ....
Maja regulowana wyokosc
Witek
jak nie robisz jakis wielkich skokow i salt to mysle ze warto rozwazyc tlt albo onyxy
pozdr
Chcia³em kupiæ jakie¶ wi±zania zjazdowe do których wpi±³bym buty turowe i tu siê zacz±³ problem - takie wi±zania *nie istniej±*? Dlaczego maja to byc wiazania zjazdowe? Chcesz w nie wpinac oprocz butow turowych rowniez zjazdowe?
Wez MARKER TOUR F10, F12 albo Barony i masz z g³owy : ))
System Dynafita jest super do podchodzenia bo lekki, sam ich uzywam ale do ostrego zjazdu trzeba je blokowac z przodu i w sumie nie do tego zosta³y stworzone ...
A w F12 i zjedziesz po ludzku i jak trzeba - podejdziesz.
Wady - ciezar prawie jak zjazdowych i bardziej skomplikowane przelaczanie ski-walk.
To raczej wiazanie freerideowe.
Pozdrawiam
Witek
niedawno kupowa³em wi±zania. w jednym sklepie polecali wi±zania Diamir Freeride PRO ich konstrukcja pozwala na jadê na krawêdziach porównywaln± do wi±zañ zjazdowych. maj± szeroki zakres DIN do 12.
http://www.diamir.com/index.php?page=1162
Watek maglowany ....
Kolega poszukuje wiazan zjazdowych do buta skiturowego ...
Diamiry to wiazania turowe ... komfortowe ale znacznie mniej sztywne poprzecznie od TLT - imho rozwiazanie laczace wady wszytkich wiazan w przypadku Spec-a
Amen ; )
w jednym sklepie polecali wi±zania Diamir Freeride PRO ich konstrukcja pozwala na jadê na krawêdziach porównywaln± do wi±zañ zjazdowych. maj± szeroki zakres DIN do 12.
Oj ... poszukaj ... sa wiazania ktore mozna przestawiac z turowych na zjazdowe ....
Nie pamietam juz ktory ze znanych producentow wiazan zjazdowych takie robil, ale widzialem je w zeszlym roku ....
Maja regulowana wyokosc
Wez MARKER TOUR F10, F12 albo Barony i masz z g³owy : ))
System Dynafita jest super do podchodzenia bo lekki, sam ich uzywam ale do ostrego zjazdu trzeba je blokowac z przodu i w sumie nie do tego zosta³y stworzone ...
A w F12 i zjedziesz po ludzku i jak trzeba - podejdziesz.
Wady - ciezar prawie jak zjazdowych i bardziej skomplikowane przelaczanie ski-walk.
To raczej wiazanie freerideowe.
chopie ! -zastanow sie z 10 razy zanim cos poradzisz...
niedawno kupowa³em wi±zania. w jesdnym sklepie polecali wi±zania Diamir Freeride PRO ich konstrukcja pozwlana na jadê na krewêdziach porównywaln± do wi±zañ zjazdowych. maj± szerki zakres DIN do 12. To znaczy, ¿e na wi±zaniach o zakresie np. do 9 nie da siê je¼dziæ na krawêdziach?
BTW. kolega pytaj±cy te wi±zania zamierza przykrêciæ do Armad ARG które raczej wybitnymi przyk³adami nart do tzw. carvingu nie s±....
Kuba
P.S.
Spec@
Zastosowanie wi±zañ turowych lub free do takich nart ma sens jak chcesz sobie gdzie¶ brykn±æ "na w³asnej parze" i bêdziesz to robi³ w miarê czêsto. Je¿eli siê decydujesz na turowe to rozwa¿ co bêdziesz na tym robi³. Je¶li je¼dzisz faktycznie freerajdowo (a nie tylko siê wydaje) to poza Baronami nie masz praktycznie alternatywy (no chyba, ¿e nowe Salomon/Atomic). Jak±¶ alternatyw± s± wi±zania k³owe (nawet pojawiaj± siê pierwsi "pro" uzywaj±cy tych¿e np. Eric Hjorleifson) ale to raczej przy mniejszym napiêciu i/lub mniejszej masie. Tutaj faktycznie albo FT12 (z tych nowych serii z podparciem blachy z przodu) albo Onyxy.
K.
chopie ! -zastanow sie z 10 razy zanim cos poradzisz... Kampress ... Moze ja cos przywalilem do pieca ... ale wlasciwie to co ci nie pasuje w Markerach ?
W
szukam jeszcze wi±zañ do nart zjadowych - Armada ARG - 130mm nie wiem na 100% ale salomon sth16 (tak samo sth 14 i sth 12) chyba mozna regulowac wysokosc przodow. na pewno sa ze skistopami 130mm (sa rowniez z troche wezszymi)
rozwaz tez opcje duke/baron
Ja to nie wiem, bom cienki, ale do takich zastosowañ (no, gdyby¶ ARV bra³, to jeszcze...) to bra³bym mocne wi±zania bezplytowe i but do tego dedykowany (co siê zmie¶ci pewnie w ca³o¶ci w cenie Duke'ów). Poza tym Duke s± chyba pod podeszwy alpejskie, nie turowe (ale mo¿e siê mylê, tylko kilka dni je¼dzi³em). A je¶li chcesz po³aziæ od wyci±gu do miejsca zjazdu, to bardziej Barony/Duke'i plus buty typowo FR ni¿ buty freetourowe i... no, w³a¶nie - co?
Ja to nie wiem, bom cienki, ale do takich zastosowañ (no, gdyby¶ ARV bra³, to jeszcze...) to bra³bym mocne wi±zania bezplytowe i but do tego dedykowany (co siê zmie¶ci pewnie w ca³o¶ci w cenie Duke'ów). Poza tym Duke s± chyba pod podeszwy alpejskie, nie turowe (ale mo¿e siê mylê, tylko kilka dni je¼dzi³em). A je¶li chcesz po³aziæ od wyci±gu do miejsca zjazdu, to bardziej Barony/Duke'i plus buty typowo FR ni¿ buty freetourowe i... no, w³a¶nie - co? Wlasnie F12 jest pod oba rodzaje podeszew (i wysokosci) ...
Do freeride-u z mozliwoscia podchodzenia po dlugich rozmyslaniach wlasnie to chyba zakupie ....
Duki czy Barony to raczej do dlugich dropow i bardzo agresywnej jazdy ...
Witek
moim zdaniem pitolenie do kwadratu z dedykowanymi wiazaniami... - zwroccie uwage na wiazania Pana wymienionego wyzej przez Kube
:
http://www.youtube.com/watch?v=NYvM6j56IBk oraz sposob jego jazdy - agresywnie...??? - chyba tak !
Pitolenie z dedykowanymi ? : ))
Tzn ma przekladac wiazania z nart skiturowych do zjazadowych ? : ))
No coz ... facet jezdzi niesamowicie ... w warsztacie tez daje rade z pilka i pilnikiem. Pewnie sam wymienia pekniete podpietki : )
Oczywiscie, ze na tlt mozna, Co nie znaczy, ze trzeba,
A wady rozwiazania byly tu szeroko walkowane, I szczerze mowiac trudno ich nie zauwazyc.
Pozdrawiam
Witek
Tzn ma przekladac wiazania z nart skiturowych do zjazadowych ? : ))
w warsztacie tez daje rade z pilka i pilnikiem. Pewnie sam wymienia pekniete podpietki : )
Oczywiscie, ze na tlt mozna, Co nie znaczy, ze trzeba,
A wady rozwiazania byly tu szeroko walkowane, I szczerze mowiac trudno ich nie zauwazyc.
w dyskusjach ktorych oczywiscie brales czynny udzial...
Witek nie obraz sie... ale z Twoich wypowiedzi wynika brak doswiadczenia pozatrasowego..., i oby ten w±tek nie zrobi³ sie taki jak z lawin± z zesz³ego sezonu...
pozdr
k.
Dlaczego maja to byc wiazania zjazdowe? Chcesz w nie wpinac oprocz butow turowych rowniez zjazdowe? maj± szerki zakres DIN do 12. bra³bym mocne wi±zania bezplytowe i but do tego dedykowany Jak±¶ alternatyw± s± wi±zania k³owe (nawet pojawiaj± siê pierwsi "pro" uzywaj±cy tych¿e np. Eric Hjorleifson) ale to raczej przy mniejszym napiêciu i/lub mniejszej masie. sposob jego jazdy - agresywnie...??? - chyba tak ! Zastosowanie wi±zañ turowych lub free do takich nart ma sens jak chcesz sobie gdzie¶ brykn±æ "na w³asnej parze" i bêdziesz to robi³ w miarê czêsto. Je¶li w Polsce bêdzie taka zima jak rok temu, to nie ma szans
Wiêc wtedy bêdê ich u¿ywa³ praktycznie tylko do zjazdów, ew. krótkiego podej¶cia od wyci±gu.
Pzdr.
Micha³
P.S. Sprawdzi³em te Salomon sth, ale nie znalaz³em ¿adnej informacji o regulacji wysoko¶ci, live help na backcountry te¿ mówi, ¿e nie mo¿na
Mo¿e Ci siê przyda. Znalaz³em w necie. Mo¿na zweryfikowaæ u dystrybutora.
"STH 16 White - Najwy¿szy model wi±zañ. Skala Din 9-16. Bardzo wytrzyma³e ale przy tym precyzyjne wi±zanie. Dziêki mo¿liwo¶ci ustawiania wysoko¶ci przednich skrzyde³ mo¿na bardzo precyzyjnie dostosowaæ wi±zania do ró¿nych modeli butów. Przetestowa³em te wi±zanie zarówno na skoczniach, w puchu jak i w wysokich górach i nigdy mnie nie zawiod³o. Wypina siê podczas upadków ale przy ciê¿kich l±dowaniach na wyp³aszczeniach ³adnie trzyma nogê. STH 16 to precyzja i du¿a wytrzyma³o¶æ dziêki wzmocnieniu tylnych ¶rub i mocowañ. Wymienne skistopery. Te wi±zania wybieraj± wszyscy team’owcy Salomona.
Kolory: white, black
Informacje dodatkowe
Sezon
zima 09/10
Producent
Salomon
Dystrybutor
Amer Sports Poland Sp. z o.o.
Skala DIN 16
Cena 1 049,00 z³ "
Pozdrawiam
Chcia³em kupiæ zjazdowe by szybko i tanio uruchomiæ te narty A druga sprawa to bezpieczeñstwo - czy technologie u¿ywane w zjazdowych nie s± przez lata coraz bardziej dopracowane?
Mysle ze te Scarpy wystarcz±, wiec szkoda kupowaæ kolejnego buta. Mia³em nadziejê, ¿e znajdê zjazdowe z regulacj±, ale widzê ¿e szans nie ma...
Masy du¿ej nie mam, tak bardzo agresywanie te¿ nie je¿d¿ê. Tylko tacy ludzie jak Eric krêc± wi±zania na maxa, a mi zale¿y w du¿ej mierze na bezpieczeñstwie nogi. By mi siê narta wypiê³a jak trzeba. Je¶li wiêc TLT te¿ jest bezpieczne mimo niepozornego wygl±du, to dop³acê (wzglêdem Baronów).
Je¶li w Polsce bêdzie taka zima jak rok temu, to nie ma szans Wiêc wtedy bêdê ich u¿ywa³ praktycznie tylko do zjazdów, ew. krótkiego podej¶cia od wyci±gu. Kurwa, nie kracz.....
Ja mogê tylko powiedzieæ co ja bym zrobi³. Do takiej narty zamocowa³bym wi±zania do których mam zaufanie (psychika jest jedn± z najwa¿niejszych rzeczy w je¼dzie) i które umo¿liwiaj± podchodzenie. Ja akurat poszed³bym albo w Dynafita (FT12) albo w Onyxa (który z moich do¶wiadczeñ naprawdê dobrze absorbuje energiê) ale mo¿e to byæ równie¿ inaczej.
Ale jak kierujesz siê w stronê "doros³ego" freeridu to byæ mo¿e lepiej zrobiæ se komplet wi±zania zjazdowe + odpowiednie buty?
Kuba
Masy du¿ej nie mam, tak bardzo agresywanie te¿ nie je¿d¿ê... ...kupilem but tourowy
-no to wi±zanie te¿ tourowe (na mój gust).
W kwestii martwi±cego Ciê bezpieczeñstwa powiem tylko tyle: sporo wa¿ê, je¿d¿ê s³abo technicznie (wiêc du¿o si³y w to wk³adam), ale na ¿adnych dot±d przeze mnie u¿ywanych wi±zaniach tourowych nie czu³em tego ¿e s± rzekomo mniej bezpieczne od zjazdowych (poza silv300 i pewnymi aspektami w tlt, ale to ju¿ moje kolejne wiazania i pod wzgl. bezpieczeñstwa by³ to ¶wiadomy wybór).
Mo¿e nie mam wystarczaj±cej wyobra¼ni ¿eby przewidzieæ a mo¿e nie mam wyczucia, ale sylwki od 400 po 555, titanale (nie pamiêtam które) i naksiaki 01,02,21 wypina³y mi zawsze jak trzeba (czasem "niepotrzebnie" ale wynika³o to z si³owej jazdy i mojej masy).
W sumie to teraz sie zastanowi³em, ¿eby zapytaæ: je¼dzi³e¶ kiedy¶ na jakim¶ wi±zaniu tourowym
je¶li nie, to spróbuj na po¿yczonym (stoki ju¿ jakie¶tam dzia³aj±) , poje¼dzij a ³±twiej bêdzie zaufaæ.
Witek nie obraz sie... ale z Twoich wypowiedzi wynika brak doswiadczenia pozatrasowego..., i oby ten w±tek nie zrobi³ sie taki jak z lawin± z zesz³ego sezonu...
pozdr
k. Etam obrazac sie ....
A móg³by¶ cos merytorycznie ? O tych F12 dlaczego to taka glupota do szerokich nart zjazdowych ?
I nie mieszaj prosze tych watkow ... ktos juz podsumowa³ go raportem z tego wypadku : (
Pozdrawiam
Witek
...kupilem but tourowy Przecie¿ jaki¶ musia³em by chodziæ na turach, bo w butach narciarskich by³by hard
Po przeczytaniu forum doszed³em do wniosku, ¿e Skookum jeden z twardszych butów turowych.
Dziêki za wszystkie odpowiedzi!
Micha³
P.S. Sprawdzi³em te Salomon sth, ale nie znalaz³em ¿adnej informacji o regulacji wysoko¶ci, live help na backcountry te¿ mówi, ¿e nie mo¿na salo sth to zajebiste wiazania, o których my¶la³em ju¿ wcze¶niej, wiêc postanowi³em zadzwoniæ do sklepu twotip z twoim k³opotem. ch³opaki mi powiedzieli, ¿e w sth 16, sth 14 i sth 12 driver mo¿na ustawiaæ wysoko¶æ przodów wi±zania
co do wyboru, to ka¿dy chwali 'swoje'. tu ka¿dy ci powie zebys bral turowe, bo w nich mo¿esz chodzic. zapytasz na forum ski2die to ci powiedz±, ¿eby¶ bra³ zjazdowe, bo skiturowe to kupa gówna
edit:
akurat go¶æ chce takie sprzedaæ
http://ski2die.pl/forum/viewtopic.php?id=6680
Zastawia mnie jeszce te blokowanie przodów w FT - wtedy te wi±zanie na pewno siê nie wypnie? Czy podczas normalnej jazdy, je¶li stawiam na bezpieczeñstwo zje¿d¿am normalnie, bez blokowania? Je¼dzi³êm ju¿ na diamirach freeride, fakt nie czu³em ¿e s± niebezpieczne. Przecie¿ jaki¶ musia³em by chodziæ na turach, bo w butach narciarskich by³by hard Po przeczytaniu forum doszed³em do wniosku, ¿e Skookum jeden z twardszych butów turowych. co do wyboru, to ka¿dy chwali 'swoje'. tu ka¿dy ci powie zebys bral turowe, bo w nich mo¿esz chodzic. zapytasz na forum ski2die to ci powiedz±, ¿eby¶ bra³ zjazdowe, bo skiturowe to kupa gówna trudno siê nie zgodziæ, ¿e jest w tym ¼d¼b³o prawdy
co do wyboru, to ka¿dy chwali 'swoje'. tu ka¿dy ci powie zebys bral turowe, bo w nich mo¿esz chodzic.
zapytasz na forum ski2die to ci powiedz±, ¿eby¶ bra³ zjazdowe, bo skiturowe to kupa gówna
A u¿ywali kiedy¶?
A naprawdê trzeba zapytaæ CO kto¶ chce robiæ.
A tak swoj± droga to nie bawi± Ciê rady, ¿e do Freerajdu to potrzeba wi±zañ z din od 150 , a but to tylko z flexem itp. itd. kierowane wyra¼nie do kogo¶ kto ma ma³e lub wogole pojêcie (bo jakby mia³ toby siê nie pyta³)?
Kuba
a odwrotnie bedzie pasowalo? do diamirow freeride buty zjazdowe??
salo sth to zajebiste wiazania, o których my¶la³em ju¿ wcze¶niej, wiêc postanowi³em zadzwoniæ do sklepu twotip z twoim k³opotem. ch³opaki mi powiedzieli, ¿e w sth 16, sth 14 i sth 12 driver mo¿na ustawiaæ wysoko¶æ przodów wi±zania Nie sugeruj sie tym co "chlopaki powiedzieli" i nie ludz sie, ze regulacja przodow wiazania sluzy do dopasowania ich do butow tourowych.
"Micro Simultaneous Wing Adjustment - bardzo ³atwa w obs³udze regulacja mikrometryczna. Zapewnia precyzyjne trzymanie buta oraz profesjonaln± opcjê zmiany wysoko¶ci i nacisku szczêk przedniej czê¶ci wi±zania. U³atwia równie¿ przekaz si³, a co za tym idzie poprawia sterowanie nart±." - to z opisu wiazan na stronie twotip.
Podobnie z wiazaniami Markera Jester/Griffon - maja, co prawda, regulowana wysokosc przodu - "New for this year is a height-adjustable toe for alpine boots.", ale jak widac chodzi o regulacje tylko dla butow zjazdowych. Zreszta w tabelkach z danymi technicznymi wiazan Marker podaje:
Gliding AFD - height adjustable, alpine
http://www.markerusa.com/bindings-royal-jester.phpDla porownania analogiczny opis Duke/Barona/F12 jest nastepujacy:
Gliding AFD height adjustable/alpine/AT (jawnie wymienione sa buty alpejskie i AT)
http://www.markerusa.com/bindings-royal-duke.php(Gliding AFD to jest ta plytka pod przodem buta, ktora przy wypinaniu przodu w bok przesuwa sie razem z butem)
a odwrotnie bedzie pasowalo? do diamirow freeride buty zjazdowe?? Tak - trzeba tylko odpowiednio ustawic wysokosc przedniej szczeki wiazania.
Cze¶æ!
Zakupi³em scarpy skookum do skiturów, szukam jeszcze wi±zañ do nart zjadowych - Armada ARG - 130mm, (do turowania tak szerokie siê chyba nie nadaj±).
Chcia³em kupiæ jakie¶ wi±zania zjazdowe do których wpi±³bym buty turowe i tu siê zacz±³ problem - takie wi±zania *nie istniej±*?
Znalaz³em stary w±tek : http://www.skitury.fora.pl/sprzet-skiturowy,3/buty-skitourowe-i-wiazania-zjazdowe,1022.html
Czy co¶ siê od tego momentu zmieni³o? Czy wiecie o jaki¶ wi±zaniach zjazdowych do których wepnê buta turowego, czy muszê braæ Duke/Baron?
Jeszce przysz³a mi do g³owy my¶l... mo¿e jednak na tak szerokich nartach da siê turowaæ nawet w polskich warunkach i TLT te¿ mam rozwa¿yæ?
Pzdr.
Micha³ Zmieni³o siê to ¿e w ka¿dym wi±zaniu jest z obowi±zku ustawowego instrukcja w jêzyku polskim, wystarczy przeczytaæ ze zrozumieniem.
W temacie to jeszcze "eksperci" nowi siê pokazali.
A reszta po staremu. Bez wzglêdu na to ¿e co¶, kto¶ stryjence, czy ch³opaki mówili, (Martin mówili Ci ¿e dopuszcza siê stosowanie buta turowego? w³a¶nie tak Ci powiedzieli?) nawet je¶li obcojêzycznie.
Temat dok³adnie obrobiony proponuje jednak przemy¶leæ kwestiê swoich kolan, jest to dobrze w wiêkszo¶ci instrukcji ujête.
Swoj± drog±, ile mo¿na na te same tematy?
Wi±zania zjazdowe do buta skiturowego
Cze¶æ!
Zakupi³em scarpy skookum do skiturów, szukam jeszcze wi±zañ do nart zjadowych - Armada ARG - 130mm, (do turowania tak szerokie siê chyba nie nadaj±).
Chcia³em kupiæ jakie¶ wi±zania zjazdowe do których wpi±³bym buty turowe i tu siê zacz±³ problem - takie wi±zania *nie istniej±*?
Znalaz³em stary w±tek : http://www.skitury.fora.pl/sprzet-skiturowy,3/buty-skitourowe-i-wiazania-zjazdowe,1022.html
Czy co¶ siê od tego momentu zmieni³o? Czy wiecie o jaki¶ wi±zaniach zjazdowych do których wepnê buta turowego, czy muszê braæ Duke/Baron?
Jeszce przysz³a mi do g³owy my¶l... mo¿e jednak na tak szerokich nartach da siê turowaæ nawet w polskich warunkach i TLT te¿ mam rozwa¿yæ?
Pzdr.
Micha³ Poza wi±zaniami Markera masz jeszcze kilka innych firm i modeli, np. Diamir Freeride Pro.
Co do u¿ywania typowych butów ski-turowych do wi±zañ czysto zjazdowych to W.G. ma ca³kowit± racjê. Przy okazji wytkn±³ mi w podobnym w±tku sarkastyczn± odpowied¼ jednemu pytaj±cemu i mia³ racjê. Zadbaj o swoje zdrowie i pos³uchaj rad W.G.
Turowaæ mo¿na prawie na wszystkim. Desperaci turuj± nawet na specjalnie przystosowanym do tego snowboardzie.
Szeroki dechy producenci dedykuj± raczej freeride'erom, na nie typowym ski-turowcom.
Pozdrawiam,
Wojtek
Martin mówili Ci ¿e dopuszcza siê stosowanie buta turowego? w³a¶nie tak Ci powiedzieli?) nawet je¶li obcojêzycznie.
dok³adnie tak powiedzieli. po polsku. to ¿e w tych wi±zaniach jest regulacja w pionie to sam mog³em przeczytaæ w necie. zada³em konkretne pytanie, czy ta regulacja umo¿liwia stosowanie butów skiturowych.
Martin mówili Ci ¿e dopuszcza siê stosowanie buta turowego? w³a¶nie tak Ci powiedzieli?) nawet je¶li obcojêzycznie.
dok³adnie tak powiedzieli. po polsku. to ¿e w tych wi±zaniach jest regulacja w pionie to sam mog³em przeczytaæ w necie. zada³em konkretne pytanie, czy ta regulacja umo¿liwia stosowanie butów skiturowych.
¯e jest w tym wi±zaniu kilka regulacji, ja siê orientujê.
Mo¿e powiniene¶ jednak jeszcze raz zapytaæ.
Konkretnie, czy firma Salomon dopuszcza stosowanie buta skiturowego z podeszw± wibram w tym wi±zaniu. wed³ug ISO 9523, Je¶li tak, to chêtnie to przeczytam, ale nie napisane przez Ciebie, tylko w instrukcji fabrycznej.
Nie zapominaj ¿e twoja wypowied¼ jest publiczna, na troszkê specjalistycznym forum, a sklep ma renomê.
czy firma Salomon dopuszcza stosowanie buta skiturowego z podeszw± wibram w tym wi±zaniu. wed³ug ISO 9523 Je¶li tak, to chêtnie to przeczytam, ale nie napisane przez Ciebie, tylko w instrukcji fabrycznej. wiem. te¿ tak uwa¿am, dlatego tam zadzwoni³em
pozdrawiam
mam w pracy takie ustrojstwo
http://montana-international.cms1.ch/Produkte/Bindungsmesstechnik/tabid/836/Default.aspx?language=en-US i zeszlej zimy porobilem sobie testy z butem skiturowym na wiekszosci dostepnych wiazan zjazdowych. W ZADNYCH !!! nie wypinalo mi przodu nawet przy minimalnym nastawie 2-3
daniel, cenne info!
A testowa³e¶ nawet wi±zania z regulacj± przodu? Czy tylko takie do których but skiturowy "wchodzi³"? Chocia¿ skoro wchodzi³ to znaczy, ¿e nie by³o trzeba regulowaæ
Daniel, a tak z ciekawo¶ci, czy móg³by¶ potestowaæ (latem albo inn± por± kiedy nie bêdzie roboty) buty zjazdowe z wi±zaniami tourowymi
Mog³oby to daæ naukowy dowód na to ¿e coby mieæ naukowy dowód na t ¿e frycki czy sylwki dzia³aj± jak nale¿y (albo zaprzeczyæ tym odczuciom). Oczywi¶cie nie spieszy siê
firma salomon produkuje buty z podeszw± antypo¶lizgow±, z tym ¿e wg ISO 5355. ISO 5355 to norma dotyczaca butow zjazdowych. Ich wymiary nawet z podeszwa antyposlizgowa sa jak w typowych butach zjazdowych i nie mozna na tej podstawie wyciagac wniosku, ze buty tourowe beda sie zachowywaly w wiazaniu identycznie.
Martin, masz jaki¶ k³opot z czytaniem ? Czytaniem ze zrozumieniem? Rozumieniem tego co napisane?
Zadzwoñ tam jeszcze raz, dok³adnie dopytaj, (tylko popro¶ specjalistê od wi±zañ, nie np. ochroniarza) co ci zasugerowa³em w po¶cie, na który jak mniemam, zbyt pochopnie odpowiedzia³e¶.
Te numerki przy iso to bardzo wa¿ne numerki, nie bagatelizuj, to naprawdê publiczne forum. I mo¿e jednak kto¶ mieæ pretensje.
Przynajmniej raz takie wi±zanie widzia³em na zdjêciu.
Odnoszê wra¿enie ¿e im kto mniej wie, tym bardziej skory do doradzania sprzêtu, sk±d to ci¶nienie siê bierze?
Bardzo Cie proszê zrób to rzetelnie. ¿eby jednak z mojej straty czasu by³a jaka¶ korzy¶æ.
To ja dorzucam jedno pytanie:
Je¶li do wi±zania np marker baron wpina sie but zarówno zjazdowy jak i turowy to jaki DIN siê ustawia? skoro jest ró¿nica w po¶lizgu podeszwy to w bucie turowym DIN ma byæ ni¿szy? no chyba ¿e si³ê wypiêcia równowa¿y w jaki¶ sposób zmiana miejsca po³o¿enia bezpiecznika?
jak mi sie tylko nawinie w serwisie cos z regulacja to potestuje bo faktycznie ona moze miec tu znaczenie ale nie wypowiadam sie dopóki nie sprawdze
a na ten sezon nie tylko salomon robi buty zjazdowe z podeszwa antyposlizgowa.
To ja dorzucam jedno pytanie:
Je¶li do wi±zania np marker baron wpina sie but zarówno zjazdowy jak i turowy to jaki DIN siê ustawia? skoro jest ró¿nica w po¶lizgu podeszwy to w bucie turowym DIN ma byæ ni¿szy? no chyba ¿e si³ê wypiêcia równowa¿y w jaki¶ sposób zmiana miejsca po³o¿enia bezpiecznika? Dzia³a jak ka¿de inne, oczywi¶cie po prawid³owej regulacji, jest wielce prawdopodobne
czytaj pewne ¿e producent wie co zrobi³ zw³aszcza ¿e ma wszystkie atesty.
Gdzie¶ o tym ju¿ pisa³em, lub wynika to jasno z kontekstu.
Ró¿nice w wysoko¶ci kompensujesz p³ytk± pod podeszw±, jest dok³adnie na wi±zaniu napisane.
Din to din. i je¶li w wi±zaniu producent dopuszcza oba buty to jest tak samo.
Raczej Danielu mo¿esz sobie podarowaæ, dawno pobadane.
Panowie trochê mniej emocji a wiêcej rzeczowej dyskusji poza paroma konkretnymi odpowiedziami to spieracie siê o moje mojsze i pewnie da radê.
Spec wyra¼nie napisa³
1. Chcia³em kupiæ zjazdowe by szybko i tanio uruchomiæ te narty Wink A druga sprawa to bezpieczeñstwo - czy technologie u¿ywane w zjazdowych nie s± przez lata coraz bardziej dopracowane?
Wiêc doradzanie mu wi±zañ zjazdowych za ponad 1000z³ niema sensu bo kupi turowe w tej cenie.
2. Barony 16, ale to nie DINów potrzebuje - nie podkrêcam zbytnio wi±zañ, mam 70kg i nie robie du¿ych dropów Smile
Mega wi±zañ tez nie potrzebuje bo nawet TLT dadz± radê przy tym co robi.
3. Masy du¿ej nie mam, tak bardzo agresywanie te¿ nie je¿d¿ê. Tylko tacy ludzie jak Eric krêc± wi±zania na maxa, a mi zale¿y w du¿ej mierze na bezpieczeñstwie nogi. By mi siê narta wypiê³a jak trzeba. Je¶li wiêc TLT te¿ jest bezpieczne mimo niepozornego wygl±du, to dop³acê (wzglêdem Baronów). A czy wykorzystam ich lekko¶æ, to inna sprawa.
Czyli jak widaæ ma byæ bezpiecznie, nie musi byæ mega DIN i w miarê tanio by uruchomiæ narty.
Kolego kup sobie jakie¶ wi±zanie turowe typu Diamir, Onyx, JSW i dzia³aj, nawet w u¿ywce nie wyjdzie tak tanio jak u¿ywane zjazdowe ale bêdzie bezpiecznie.
Przy swojej wadze nie bój siê wi±zañ k³owych nawet z zablokowanych mo¿na oddzieliæ narciarza od narty co potwierdzi KubaR
Ka¿de spe³ni twoje oczekiwania,
Panowie trochê mniej emocji a wiêcej rzeczowej dyskusji poza paroma konkretnymi odpowiedziami to spieracie siê o moje mojsze i pewnie da radê. Wiêc doradzanie mu wi±zañ zjazdowych za ponad 1000z³ niema sensu ISO 5355 to norma dotyczaca butow zjazdowych. Ich wymiary nawet z podeszwa antyposlizgowa sa jak w typowych butach zjazdowych i nie mozna na tej podstawie wyciagac wniosku, ze buty tourowe beda sie zachowywaly w wiazaniu identycznie. Zadzwoñ tam jeszcze raz, dok³adnie dopytaj zadzwoni³em (tym razem rozmawia³em z innym pracownikiem sklepu) i zapyta³em czy maj± jakie¶ wi±zania, które bêd± wspó³pracowaæ z butami skiturowymi.
w odpowiedzi us³ysza³em: nie mam jakiego¶ do¶wiadczenia skiturowego i nie u¿ywam takich butów, ale niektóre wi±zania salomona z serii sth maj± regulacjê pionow± z przodu i powinny podej¶æ.
zapyta³em czy ta regulacja to kwestia 2-3mm, czy szerszy zakres, bo buty turowe s± wy¿sze w miejscu, gdzie 'siedz±' w wi±zaniu.
odpowied¼: ta regulacja jest na tyle szeroka, ¿e ka¿dy but turowy spokojnie wejdzie. trzeba by sprawdziæ, jak ten but siê wypina, bo kwestia bezpieczeñstwa te¿ jest tutaj wa¿na. ja ci niestety nie jestem w stanie tego powiedzieæ, bo nie mamy w ofercie butów skiturowych.
wnioski:
1. go¶æ który nie wiedzia³ to tej dyskusji wskaza³ to samo wi±zanie.
2. potwierdzi³, ¿e regulacja podpasuje do butów turowych.
3. poleci³ sprawdziæ kwestie prawid³owego wypinania.
my¶lê, ¿e to co¶ wnios³o
pzdr
za 400-600 z³ znajdzie na allegro u¿ywki narty z wi±zaniami T2 i wy¿ej narty przybije do p³otu i bêdzie mia³ wi±zanie, które spe³ni jego oczekiwania oraz bêdzie bezpieczne.
pkt 3 i dobrze zrobi³ bo to nie bêdzie dzia³aæ o czym wspomina³ kiedy¶ W.G. i zbada³ ostatnio Daniel.
po co¶ producenci butów robi± wymienne podeszwy alpin ISO i skitur np BD
my¶lê, ¿e to co¶ wnios³o
Tak. To, ¿e teraz wiemy, ¿e obs³uga jest niekompetentna. Przedtem tylko mogli¶my podejrzewaæ. Owszem na plus jest to, ¿e ten drugi szczerze powiedzia³, ¿e siê na tym nie zna.
Natomiast na minus to to, ¿e powinien zauwa¿yæ, ¿e:
- kwestia pracy bezpiecznika to nie tylko kwestia wysoko¶ci przedniej szczêki,
- to równie¿ kwestia miejsca gdzie but opiera siê podeszw± o wi±zanie i tu wa¿ny jest kszta³t buta. Przyjrzyj siê profilowi podeszwy buta turowego i narciarskiego. Jeden jest ³ódeczkowaty drugi p³aski,
- o ile mnie pamiêæ nie zwodzi to wi±zania zawieraj± równie¿ czê¶æ tyln±. Tam (uwierz mi) te¿ jest bezpiecznik. Jego praca te¿ zale¿y od wysoko¶ci obcasa. To, ¿e siê w wiêkszo¶ci przypadków zapnie wcale nie mówi, ze w optymalnej do pracy pozycji.
- si³a z jak± but siê wypnie zale¿y od nastaw bezpieczników i si³y z jak± but jest ¶ciskany w wi±zaniu. W wiêkszo¶ci nowczesnych wi±zañ nie regulujemy dok³adnie tej si³y tylko ustawiamy d³ugo¶æ wi±zania tak by po zamkniêciu buta zgra³y siê odpowiednie wska¼niki. Te wska¼niki s± policzone dla zamkniêcia wi±zania na bucie zgodnym z norm± (wysoko¶æ obcasa). Po wpiêciu czego¶ innego nie mamy ¿adnej gwarancji ¿e jest tak jak chcemy.
Reasumuj±c - je¿eli producent nie napisa³, ¿e mo¿na to lepiej nie wpinaæ. Chyba, ¿ê siê dok³adnie wie co siê robi. Ale nie podejrzewam, ¿e pytaj±cy tak siê na tym zna. Owszem Ci co wiedz± to mog± robiæ rózne cuda (w koñcu skala DIN jest certyfikowana bodaj¿e do 10, witek popraw mnie) typu blokowanie wi±zañ, czy ustawianie wi±zan na 15....
Pozdrawiam,
Kuba
P.S. Pokor ma racjê - z zablokowanych Dynafitów da siê wylecieæ. W odwrotn± stronê jak siê okazuje te¿ to dzia³a
obs³uga jest niekompetentna. to s± raczej freestyle'owcy. nie zajmuj± siê sprzêtem skiturowym
dziêki wszystkim za informacje, z których siê czego¶ dowiedzia³em
P.S. Pokor ma racjê - z zablokowanych Dynafitów da siê wylecieæ. W odwrotn± stronê jak siê okazuje te¿ to dzia³a Znaczy da sie wpiac w zablokowane Dynafity???
Nawet jesli chodzi o wiazania przystosowane do butow tourowych firma Marker jest ostrozna. Mam przed soba Instrukcje Uzytkowania wiazan Duke/Baron/F12/F10. I jest w niej napisane: "Wi±zania Marker BCT Duke & Baron s± przeznaczone wy³±cznie do obuwia do narciarstwa zjazdowego zgodnego z norm± ISO 5355. W przypadku zamiaru u¿ycia tych wi±zañ w obuwiu do narciarstwa biegowego zgodnego z norm± ISO 9523 nale¿y przy ró¿nych obci±¿eniach przednich liczyæ siê ze zwiêkszonymi warto¶ciami si³y wypiêcia, a siê z tym wi±¿e zwiêkszonym ryzykiem bezpieczeñstwa" (tlumaczenie, jak widac nie jest idealne, przepisalem doslownie... "obuwie do narciarstwa biegowego" to w wersji angielskiej "touring ski boots", wiec chyba polski tlumacz nie za bardzo wiedzial o czym pisze).
W kazdym razie Marker na wszelki wypadek umywa rece
P.S. Pokor ma racjê - z zablokowanych Dynafitów da siê wylecieæ. W odwrotn± stronê jak siê okazuje te¿ to dzia³a Znaczy da sie wpiac w zablokowane Dynafity???
Tak, da siê.
Marker jest sprytny. Umywa rêce, bo zapewne w razie prób roszczeñ ze strony ew. poszkodowanych bêdzie mia³ ¶wiêty spokój. Ludzie czêsto nie czytaj± instrukcji obs³ugi tego co kupuj± i do³±czonych do nich warunków gwarancji, a potem maj± "pretensje do garbatego". Tak by³o np. z dziabami Nomic Petzl w sezonie 2010/2011. Ludziska u¿ywali dziabek niezgodnie z do³±czan± do nich instrukcj±, a potem sk³adali reklamacje. Inna sprawa, ¿e przy tej okazji Petzl znalaz³ inn± wadê swojego produktu, któr± nieco pó¼niej poprawi³.
Wi±zania równie¿ nale¿y u¿ywaæ zgodnie z ich przeznaczeniem.
Pisz±c o Byronach, itd. móg³by¶ za³o¿ycielowi tematu wyja¶niæ na czym polega ró¿nica w modelach wi±zañ Marker (Duke, Byron, F12, F10) poza inn± skal± DIN. Mniemam, ¿e 2 ostatnie s± tañsze od 2 pierwszych. Sam jestem tego ciekaw. Nie u¿ywam wi±zañ Marker i nie znam siê na nich.
Pozdrawiam,
Wojtek
Dziêki ponownie za odpowiedzi! Decyzja praktycznie podjêta.
pokor, jest dok³adnie jak piszesz
Nie mam w sumie czego do Twojego postu dodaæ...
Czyta³em raz jeszce posty dotycz±ce TLT, forum w sumie czytam od dawna, ale jako¶ opinie o TLT do mnie nie przemawia³y bo traktowa³em je jako czysto turowe wi±zania.
Aktualnie jestem zdecydowany na Dynafit/Onyx - za Onyxem przemawia fakt ¿e móg³bym ich u¿ywaæ w 2 parach nart na raz... Jednak nie znalaz³em w ¿adnym sklepie tych "podstawek" - w jakiej one s± cenie? Czy ³atwo te wi±zania zakupiê?
+ Dynafita, ¿e s± l¿ejsze (chocia¿ jeszcze tydzieñ temu chcia³em kupowaæ Barony, wiêc nie wiem czy teraz mogê mówiæ ¿e Onyxy s± ciê¿kie
)
Odpowiadaj±c na pytanie jonczyka - Baron/Duke - ró¿nica tylko w DINach, podobnie F12/F10. Serie pomiêdzy sob± ró¿ni± siê chyba tylko masywno¶ci± - je¶li dobrze pamiêtam. Chocia¿ nie przywi±zywa³em wagi do tych nowych Fów. No i ludzie narzekali na co¶ w Fach narzekali - wytrzyma³o¶æ(?).
Pzdr.
P.S. Przeszuka³em chyba wszystkie sklepy z w±tku ze sklepami, i albo nie ma wi±zañ FT albo nie ma w wersji 130mm
Wszystko wykupili¶cie przed sezonem!?
A Onyxy by³y tylko w jednym...
P.S. Przeszuka³em chyba wszystkie sklepy z w±tku ze sklepami, i albo nie ma wi±zañ FT albo nie ma w wersji 130mm Wszystko wykupili¶cie przed sezonem!? A Onyxy by³y tylko w jednym... Je¿eli czego¶ nie popieprzy³em to Verticale Ft wystêpuj± ze skistoperem do 110 mm, Radicale FT (czyli nowe) do 130 mm. Skistoperów luzem >110 nie widzia³em.
Ze skistoperami 130 mm do £onyxów jest dziwnie, na stronie nie ma w katalogu s±. Ale skoro s± harszle (a to wiem, ¿e s±) to pewnie s±. U przedstawiciela te¿ s± w sklepie internecianym.
W ka¿dym razie zalookaj
http://www.oszosport.pl - w sprawie Dynafita i ew. Onyxa, najlepiej zadzwoñ.
W sprawie Onyxa "solo" zadzwoñ do przedstawiciela G3 w polsce, czasem zreszt± pisuj±cego tutaj (
http://www.snowspirit.pl).
Kuba
P.S. To odwrotnie odnosi³o siê do tego, ¿e z niezablokowanych te¿ mo¿na niewylecieæ, a raczej wylecieæ na tyle pó¼no, ¿e nogê se mo¿na w koszyczku nosiæ. Obie wersje: wylatywania z zablokowanych i niewylatywania z odblokowanych przerobi³em
co do onyxow to zerknij sobie na ebay usa da sie kupic za 200 dolarow wiec calkiem przyzwoicie jak masz tylko kogos w stanach kto by ci to odebral i przeslal dalej to moze warto sie zastanowic
np taka aukcja:
http://www.ebay.com/itm/G3-Onyx-Tech-Style-Alpine-Touring-Bindings-/320804671589?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ab172d065a tu z nowymi:
http://www.ebay.com/itm/G3-Onyx-Ski-Binding-NEW-Ski-Binding-Size-regular-/120817436567?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2147c797pozdr
O super, dziêki za info z ebayem! Szuka³em Dynafitów, o onyxach nie pomy¶la³em...
Czy jest co¶ "nie tak" z tymi modelami z aukcji? Albo jest szczegó³ na który powinienem zwróciæ uwagê? Np zesz³oroczny model nie jest taki fajny jak tegoroczny?
KubaR, no tak, nie zwraca³em uwagi na to co stoi przed FT. Zastawia³em siê jeszcze, ¿e mo¿e ST mi wystarczy, 10DIN jest spoko, a z tego co na forum oraz wildsnow znalaz³em wynika ¿e wiêkszej ró¿nicy nie ma.
Mo¿e jeszcze do serii moich pytañ z tego w±tku dodam jedno, szybkie na koniec, onyx jest równie dobry jak JSW?
I biorê udzia³ w licytacji...
Pzdr.
jest sporo ciezszy ale przy tych cenach chyba do przezycia Kuba gdzies na forum opisywal swoje przezycia z onyxami wiec mozesz poczytac a poza tym z licytacja poczekaj do konca co by sobie nie podbiac ceny i poszukaj jeszcze innych ale z tego co zauwazylem to na ebau.com wlasnie licytacje sie koncza wynikiem ok 200 baksow
pozdr
Kuba gdzies na forum opisywal swoje przezycia z onyxami wiec mozesz poczytac
Czy jest co¶ "nie tak" z tymi modelami z aukcji? Albo jest szczegó³ na który powinienem zwróciæ uwagê? Np zesz³oroczny model nie jest taki fajny jak tegoroczny? S± zmiany. W stosunku do opisanego powy¿ej modelu:
- grubsze bolce do butów z przodu, z naciêciami coby ewentualny lód szlag trafia³,
- sprê¿yny o mniejszym napiêciu coby ³atwiej otwieraæ wi±zanie do za³o¿enia,
- wk³adka gumiasta pod kijek z przodu,
- mocowanie wajch supportów ¶rubami z ³ebkami coby nie spada³y (to ju¿ w modelu 2010/2011, mi siê raz zdarzy³o, ¿e po uderzeniu z boku spad³a mi wajcha).
Acha, poprawione sa te¿ skistopery, podobno mocniejsza sprê¿yna i s± dynamiczniejsze w roz³o¿eniu.
Kuba
Dziêki ponownie za odpowiedzi! Decyzja praktycznie podjêta.
pokor, jest dok³adnie jak piszesz Nie mam w sumie czego do Twojego postu dodaæ...
Czyta³em raz jeszce posty dotycz±ce TLT, forum w sumie czytam od dawna, ale jako¶ opinie o TLT do mnie nie przemawia³y bo traktowa³em je jako czysto turowe wi±zania.
Aktualnie jestem zdecydowany na Dynafit/Onyx - za Onyxem przemawia fakt ¿e móg³bym ich u¿ywaæ w 2 parach nart na raz... Jednak nie znalaz³em w ¿adnym sklepie tych "podstawek" - w jakiej one s± cenie? Czy ³atwo te wi±zania zakupiê?
+ Dynafita, ¿e s± l¿ejsze (chocia¿ jeszcze tydzieñ temu chcia³em kupowaæ Barony, wiêc nie wiem czy teraz mogê mówiæ ¿e Onyxy s± ciê¿kie )
Odpowiadaj±c na pytanie jonczyka - Baron/Duke - ró¿nica tylko w DINach, podobnie F12/F10. Serie pomiêdzy sob± ró¿ni± siê chyba tylko masywno¶ci± - je¶li dobrze pamiêtam. Chocia¿ nie przywi±zywa³em wagi do tych nowych Fów. No i ludzie narzekali na co¶ w Fach narzekali - wytrzyma³o¶æ(?).
Pzdr.
P.S. Przeszuka³em chyba wszystkie sklepy z w±tku ze sklepami, i albo nie ma wi±zañ FT albo nie ma w wersji 130mm Wszystko wykupili¶cie przed sezonem!? A Onyxy by³y tylko w jednym... Czy, aby na pewno? Je¶li przyj±æ, ¿e jest jak piszesz, to dla kogo by³yby dedykowane modele F12 i F10 zak³adaj±c, ¿e Duke i Byron dla freeride'erów? Je¶li ró¿nica tylko w skali DIN i do Duke/Byron nie powinno siê u¿ywaæ butów ski-turowych to do pozosta³ych te¿ siê nie powinno. Nie s±dzisz, ¿e to by³o by bez sensu?
Dynafit Vertical FT jest produkowany ze ski-stopami szeroko¶ci 110, 120 i 130mm. Z tego co wiem powinny byæ ju¿ w sklepach, a jak jeszcze nie teraz to przed po³ow± grudnia. Teoretycznie powinny ju¿ byæ. Przynajmniej takie mia³em wie¶ci pod koniec listopada z Tatra Trade (sprzedaj± rzeczy Dynafita w swoim sklepie).
Onyx'y - ciê¿kie. Jak ich szukasz to mo¿esz zadzwoniæ do wypo¿yczalni Yurta (Zakopane - Ku¼nice). W³a¶ciciel ma je w wypo¿yczalni i z tego co mi mówi³ te¿ je sprzedaje w swoim sklepie (przynajmniej sprzedawa³) jeszcze zesz³ej zimy.
Pozdrawiam,
Wojtek
Je¶li przyj±æ, ¿e jest jak piszesz, to dla kogo by³yby dedykowane modele F12 i F10 zak³adaj±c, ¿e Duke i Byron dla freeride'erów? Je¶li ró¿nica tylko w skali DIN i do Duke/Byron nie powinno siê u¿ywaæ butów ski-turowych to do pozosta³ych te¿ siê nie powinno. Nie s±dzisz, ¿e to by³o by bez sensu?
Jak sama nazwa wskazuje F12 Tour i F10 Tour, sa wiazaniami dedykowanymi do skiturow. Na pisanie o roznicach miedzy Duke/Baron i F12/F10 nie mam teraz czasu - chetni moga znalezc informacje chociazby na wildsnow.com. Obie rodziny roznia sie nie tylko materialami, z ktorych sa wykonane. Calkowicie inna jest konstrukcja tylu wiazania. Fragment instrukcji, ktory przytoczylem dotyczy wszystkich tych wiazan - to jest ta sama instrukcja dla Duke/Baron/F12/F10. Czy to bez sensu, ze Marker ostrzega iz nie zapewniaja takiego samego stopnia bezpieczenstwa jak z butami alpejskimi? Hmmm... z punktu widzenia Markera ma to sens - oni maja "dupochron", a uzytkownicy tych wiazan i tak beda ich uzywac takze i z butami tourowymi.
Dynafit Vertical FT jest produkowany ze ski-stopami szeroko¶ci 110, 120 i 130mm.
Z tego co wiem powinny byæ ju¿ w sklepach, a jak jeszcze nie teraz to przed po³ow± grudnia. W niektórych sa od kilku tygodni tylko nie wiem czy 130.
Pozdrawiam,
Kuba
Je¶li przyj±æ, ¿e jest jak piszesz, to dla kogo by³yby dedykowane modele F12 i F10 zak³adaj±c, ¿e Duke i Byron dla freeride'erów? Je¶li ró¿nica tylko w skali DIN i do Duke/Byron nie powinno siê u¿ywaæ butów ski-turowych to do pozosta³ych te¿ siê nie powinno. Nie s±dzisz, ¿e to by³o by bez sensu?
Jak sama nazwa wskazuje F12 Tour i F10 Tour, sa wiazaniami dedykowanymi do skiturow. Na pisanie o roznicach miedzy Duke/Baron i F12/F10 nie mam teraz czasu - chetni moga znalezc informacje chociazby na wildsnow.com. Obie rodziny roznia sie nie tylko materialami, z ktorych sa wykonane. Calkowicie inna jest konstrukcja tylu wiazania. Fragment instrukcji, ktory przytoczylem dotyczy wszystkich tych wiazan - to jest ta sama instrukcja dla Duke/Baron/F12/F10. Czy to bez sensu, ze Marker ostrzega iz nie zapewniaja takiego samego stopnia bezpieczenstwa jak z butami alpejskimi? Hmmm... z punktu widzenia Markera ma to sens - oni maja "dupochron", a uzytkownicy tych wiazan i tak beda ich uzywac takze i z butami tourowymi.
Masz racjê. To co napisa³e¶ wystarcza mi w zupe³no¶ci. Pyta³em i tak tylko na wypadek podobnego pytania ze strony kursanta. Najpro¶ciej odes³aæ pytaj±cego na stronê Markera.
"Dupochron" to dla producenta podstawa, szczególnie na amerykañskim rynku, na którym Marker zdaje siê ma siê dobrze.
Dynafit Vertical FT jest produkowany ze ski-stopami szeroko¶ci 110, 120 i 130mm.
Z tego co wiem powinny byæ ju¿ w sklepach, a jak jeszcze nie teraz to przed po³ow± grudnia. W niektórych sa od kilku tygodni tylko nie wiem czy 130.
Pozdrawiam,
Kuba
Przepraszam za zjedzenie s³owa. Oczywi¶cie chodzi o Vertical Radical FT.
Stara wersja Vertical FT te¿ jest produkowana z takimi ski-stopami jak pisa³e¶. Za nowsz± trzeba wiêcej zap³aciæ. Cena z kosmosu.
Salewa w ogóle ma "ciekaw±" politykê handlow±.
Historia kupowania u nich butów nadawa³aby siê do kabaretu, choæ mi wcale nie by³o do ¶miechu.
Wi±zania zjazdowe do buta skiturowego
Czy kto¶ kto ma dostêp do instrukcji Markera Tour F10/F12 mo¿e potwierdziæ ¿e producent nie przewiduje zgodno¶ci z butami tourowymi (zgodnymi z norm± ISO 9523)?
Je¶li tak jest w rzeczywisto¶ci nie nazwa³bym tego dupochronem tylko jawnym waleniem w ch***.
W koñcu wi±zania nazywaj± siê "tour" a w broszurze na stronie producenta przeczytaæ mo¿na:
"The AFD plate is height-adjustable to provide for a large range of
ski and touring boots."
Niestety nie znalaz³em na necie instrukcji do tych wi±zaniañ. Dostêpna jest jedynia broszura informacyjna, gdzie nie ma s³owa o zgodno¶ci z konkretn± norm±, sprytne.
spec, bierz dynafita jak bedziesz miec okazje - na jebaju widzialem niedawno w rewelacyjnych cenach... - vertical ST za 150 eu - niestety zarowno FT jak i ST mialy max 110 skistopy - wlasnie owe zmodyfikowalem do nart 122 pod butem - do 130 mogl by byc problem... - no i co wazne - tak potê¿na narta z tym ze wiazaniem nadal wydaje sie w miare lekka a wiazania bezpieczne - ot i taka cielawostka - do tych ze wymienionych twin tipow przestalem blokowac przody - z wiekiem zapewne jezdzi sie bardziej zachowawczo a jak by mnie przypadkowo sponiewieralo to wole zeby takie sztachety raczej szybko odpadly od moich nog...
- w drugiej parze nie mam skistopow wiec nadal blokuje...
pozdr
k.
Czy kto¶ kto ma dostêp do instrukcji Markera Tour F10/F12 mo¿e potwierdziæ ¿e producent nie przewiduje zgodno¶ci z butami tourowymi (zgodnymi z norm± ISO 9523)? To co cytowalem wczesniej przepisalem z oryginalnej instrukcji od wiazan Duke/Baron/F12/F10. Pytasz o "zgodnosc z butami tourowymi" - zalezy co nazywamy "zgodnoscia" - jesli w 100% identyczne z butami alpejskimi zachowanie w wiazaniach, to zadna firma Ci tego nie zagwarantuje, bo (o ile wiem) nie ma normy opisujacej parametry i zachowanie butow AT w wiazaniach bezpiecznikowych - stad ten "dupochron".
Martin, w kilku miejscach w tym temacie lekko Ci dawa³em znaæ, ¿e rozmijasz siê z rzeczywisto¶ci±.
I przynajmniej dla mnie nie ma ¿adnego wyt³umaczenia ¿e to wina sklepu, to Ty nas tu w jajco ustawiasz.
To TY na publicznym, fakultatywnym forum co¶ polecasz, publikujesz niesprawdzone informacje.
Pomimo kilkukrotnych prób dania Ci do zrozumienia, szed³e¶ dalej.
Robi±c syf, z bardzo wa¿nego tematu, obrobionego dok³adnie na tym¿e forum.
Je¶li nie posiadasz dostatecznej wiedzy, raczej pytaj, nie doradzaj! O wyci±ganiu pochopnych wniosków nie zapominaj±c.
Napisa³em Ci dok³adnie o co, i jakimi s³owy mia³e¶ zapytaæ.
Powtórzê, jest opisane i obfotografowane przeze mnie.
Nale¿y tylko chcieæ i ruszyæ ....., z reszt± sam pytaj±cy link da³.
Masz nauczkê na swoim przyk³adzie, kto i jak jest w sklepie kompetentny, zw³aszcza ¿e ze sprzêtem poza-trasowym.
Jak Twoim i innych bezpieczeñstwem poza tras± siê przejmuje.
Wiem, dzwoni³em, rozmawia³em.
Co do wi±zañ tourowych markera, proponujê jednak real.
Ja niestety nie posiadam instrukcji w której ten wytwórca napisa³ o butach biegowych wiêc nic o tym nie wiem.
Natomiast jest napisane jak byk, w jêzyku polskim w posiadanej przeze mnie instrukcji wi±zañ tour, tego producenta, ¿e buty alpejskie i tour, wykonane w normach ISO 5355 i ISO 9523. Mo¿na po odpowiedniej regulacji stosowaæ.
Nale¿y pamiêtaæ, ¿e jak w ka¿dym szynowym wi±zaniu, buty skitourowe z elastyczna podeszw± i mieszkiem, s± do zastosowania tylko na w³asna odpowiedzialno¶æ.
Wi±zanie ONYX jest chyba jeszcze dostêpne w Oszo- w Mszanie wraz z p³ytami.
http://www.oszosport.pl/product_info.php?cPath=1_5&products_id=73
Natomiast jest napisane jak byk, w jêzyku polskim w posiadanej przeze mnie instrukcji wi±zañ tour, tego producenta, ¿e buty alpejskie i tour, wykonane w normach ISO 5355 i ISO 9523. Mo¿na po odpowiedniej regulacji stosowaæ. Rozumiem ¿e "buty z mieszkiem" to takie w stylu Scarpa F1/F3?
Natomiast jest napisane jak byk, w jêzyku polskim w posiadanej przeze mnie instrukcji wi±zañ tour, tego producenta, ¿e buty alpejskie i tour, wykonane w normach ISO 5355 i ISO 9523. Mo¿na po odpowiedniej regulacji stosowaæ. Dziêkujê za rzeteln± odpowied¼. Niestety nie po raz pierwszy na forum pojawiaj± sie sprzeczne informacje. Pozostaje samemu zdecydowaæ komu wierzyæ...
Brzmi to jak zarzut nierzetelnosci pod moim adresem. Wieczorem postaram sie zamiescic skan fragmentu wspomnianej instrukcji.
Sprzeczne to jedno, dla mnie dziwne jest, ¿e go¶cie nie widz± ¿adnego problemu w bzdurzeniu, pobo¿nych ¿yczeniach, bez jakiegokolwiek kontaktu ze sprzêtem w realu.
Znaczna czê¶æ tematów jest na tym forum ca³kiem OK obrobiona, prezentowana, foto z opisem i jeszcze ma³o. Jestem pod wra¿eniem totalnej ignorancji prezentowanej przez niektórych na tym forum.
Tylko co potem? Lepiej siê poczuj±, ¿e kogo¶ wpu¶cili w syf? I kolanko do naprawy, oby tylko.
Mo¿e sobie ogl±dn±, o jakich konsekwencjach mowa i oby tylko takich.
http://www.youtube.com/watch?v=qm3tGIoaOa0&NR=1http://www.youtube.com/watch?v=CJA0Xrs8NBU&feature=relatedChodzi o wszystkie elastyczne, miêdzy innymi seriê F. S± tacy co pchaj± skórê, telemarki i co popadnie. I mnie nic do tego, ale polecanie komu¶ miny, na ogólnie dostêpnym forum, uwa¿am za skrajn± nieodpowiedzialno¶æ, dziecinadê, by nie powiedzieæ mocniej.
I na prawdê nie wiem ile razy mo¿na w tym samym temacie?
Ja równie¿ uwa¿am ¿e umieszczanie nieprawdziwych informacji w necie jest jak pozostawienie po sobie ¶miecia w miejscu publicznym (by nie powiedzieæ "¶mierdz±cego ¶miecia"). Ka¿dy mo¿e siê na takiego ¶miecia natkn±æ, obejrzeæ, oceniæ. Gorzej ¿e niektóre s± pisane tonem znawcy i dlatego delikwent nie zaznajomiony z tematem (a skoro szuka informacji to pewnie tak w³a¶nie jest) mo¿e wzi±æ ¶miecia za z³oto. W najlepszym wypadku mo¿e to prowadziæ do zmarnowania pewnej sumy pieniêdzy, w najgorszym, jak wspomina W.G. do kontuzji.
Ogólny apel jest taki, skoñczmy z pisaniem "wydaje mi siê", "chyba" i "gdzie¶ s³ysza³em" a skoncentrujmy sie na tym, co WIEMY. W ten sposób uchronimy forum przed za¶mieceniem i pozostanie miejscem, gdzie mo¿na uzyskac rzetelne informacje.
Czy mogê w jaki¶ prosty sposób poznaæ z którego sezonu s± onyxy?
Bo mam 3 aukcje:
http://www.ebay.com/itm/G-3-Onyx-snow-ski-bindings-w-extra-mounting-plates-120mm-brakes-Dynafit-tech-/220907236240?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336f18eb90http://www.ebay.com/itm/G3-Onyx-Ski-Binding-NEW-Ski-Binding-Size-regular-/120817436567?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2147c797http://www.ebay.com/itm/G3-Onyx-Tech-Style-Alpine-Touring-Bindings-/320804671589?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ab172d065Czy to 2009/2010? Czy mo¿e ju¿ te poprawione wersje 2010/2011?
kampress, no niestety aktualnei na ebayu nie widzê ST w zno¶nych cenach, a FT s± drogie, du¿o dro¿sze
W.G., widzia³em dzowni³em do nich ju¿, maj± model tylko 2009/2010...
Pzdr.
Czy mogê w jaki¶ prosty sposób poznaæ z którego sezonu s± onyxy?
/..../
Czy to 2009/2010? Czy mo¿e ju¿ te poprawione wersje 2010/2011?
W.G., widzia³em dzowni³em do nich ju¿, maj± model tylko 2009/2010...
Chodzi Ci o Mszanê? A pyta³e¶ o Dynafita?
Tak jak pisa³em spróbuj u dystrybutora (snowspirit) - cena stronie jest w miarê OK, mo¿e siê co¶ da urwaæ.
Kuba
Ogólny apel jest taki, skoñczmy z pisaniem "wydaje mi siê", "chyba" i "gdzie¶ s³ysza³em" a skoncentrujmy sie na tym, co WIEMY. W ten sposób uchronimy forum przed za¶mieceniem i pozostanie miejscem, gdzie mo¿na uzyskac rzetelne informacje. Je¶li by to wystêpowa³o czytelnie, tak jak napisa³e¶, to ja nie mam pretensji.
A ¶ci¶lej, mnie chodzi o to, ¿e najpierw siê napisze, ¿e jest tak lub siak, nie maj±c do tego ¿adnych podstaw, a dopiero jak kto¶ zacznie wyja¶niaæ, czepiaæ siê, to siê opornie wyja¶nia ¿e "wydaje mi siê", "chyba" "gdzie¶ s³ysza³em" stryjenka gada³a, ch³opaki mówili, itd itp. to jedyna podstawa do tych twierdzeñ.
S³owa przepraszam, chyba niechc±cy Was w b³±d wprowadzi³em, nigdy nie stwierdzi³em
Absolutnie nie mam ¿adnych obiekcji do pytañ, (wyznajê zasadê ¿e nie ma g³upich pytañ, *)
natomiast niczym nie poparte twierdzenia , mog±ce w tematach wa¿nych (czytaj, maj±cych bezpo¶redni wp³yw na bezpieczeñstwo) zrobiæ syf, (zw³aszcza ze jako¶ ju¿ po prostowanych) lekko mnie irytuje.
Pakowanie wyrwanych z kontekstu obcojêzycznych cytatów te¿ ma swoj± wadê, w t³umaczeniu, a o rozumieniu tego t³umaczenia to ju¿ nie bêdê dyskutowa³, bo widaæ dobitnie jak jest z tekstem ojczystym.
Mo¿e przez szacunek do jêzyka i bli¼nich, po wklejeniu cytatu, t³umaczenie daæ od razu warto?. Chyba to polskojêzyczna czê¶æ forum?
*Ale ¿eby je zadaæ, to ju¿ co¶ trzeba jednak wiedzieæ, i niestety do braku wiedzy niniejszym siê przyznaæ, a do tego z kolei trzeba mieæ j... i mo¿e nosiæ spodnie.
A tak jak jest teraz, to jest luzik walnê sobie jak go³±b o parapet, i spoko jest, mam gratis wyk³ad, nie przyznaj±c siê ¿e nic w temacie nie wiem.
Tak od siê dodam...
Nie wolno bli¼nich wprowadzaæ w b³±d, nie wolno nara¿aæ ich zdrowia/¿ycia na uszczerbek/utratê. Nie wolno zbyt optymistycznie szafowaæ intuicyjno-osobist± heurez±.
Ale...
Nie wolno te¿ daæ siê zwariowaæ. Przyk³ad z nie tak dalekiej przesz³o¶ci: o¶wiadczenie D., ¿e ich wi±zania nie s± przystosowane do wspó³pracy z butami S. F1/F3.
Nawet w instrukcjach obs³ugi, danych tech., ba, w normach i przepisach prawa znajdziemy mnóstwo marketingu i lobbingu. I nie dotyczy to, rzecz jasna, wy³±cznie narciarstwa.
Wa¿yæ trzeba s³owa, wa¿yæ adresata tych¿e. Ale jednak wa¿yæ...
Natomiast jest napisane jak byk, w jêzyku polskim w posiadanej przeze mnie instrukcji wi±zañ tour, tego producenta, ¿e buty alpejskie i tour, wykonane w normach ISO 5355 i ISO 9523. Mo¿na po odpowiedniej regulacji stosowaæ. Dziêkujê za rzeteln± odpowied¼. Niestety nie po raz pierwszy na forum pojawiaj± sie sprzeczne informacje. Pozostaje samemu zdecydowaæ komu wierzyæ...
Brzmi to jak zarzut nierzetelnosci pod moim adresem. Wieczorem postaram sie zamiescic skan fragmentu wspomnianej instrukcji.
Zgodnie z obietnica wzmiankowany fragment instrukcji Markera (przepraszam za nienajlepsza jakosc, ale "skanowalem" aparatem fotograficznym):
http://img196.imageshack.us/img196/2870/markerinstrpol.jpgStrona tytulowa tej instrukcji wyglada nastepujaco:
http://img196.imageshack.us/img196/614/markerinstrtitle.jpgJak widac na dole strony tytulowej widnieje data 02/10.
W.G. - Czy moge prosic Cie o sprawdzenie daty w instrukcji, ktora posiadasz? Podejrzewam, ze jest wczesniejsza lub pozniejsza - ciekaw jestem w ktora strone zaszla zmiana.
Fragment instrukcji, ktory przytoczylem dotyczy wszystkich tych wiazan - to jest ta sama instrukcja dla Duke/Baron/F12/F10
Wi±zania Marker BCT Duke & Baron s± przeznaczone wy³±cznie do obuwia do narciarstwa zjazdowego zgodnego z norm± ISO 5355.
Ja nie widze w instrukcji informacji ¿e wi±zañ serii Tour nie mo¿na u¿ywaæ z butami turowymi.
Czy jest to nierzetelno¶æ - nie wiem. Na pewno lekkie rozminiêcie siê z prawd±.
Wi±zania Marker BCT Duke & Baron s± przeznaczone wy³±cznie do obuwia do narciarstwa zjazdowego zgodnego z norm± ISO 5355.
Ja nie widze w instrukcji informacji ¿e wi±zañ serii Tour nie mo¿na u¿ywaæ z butami turowymi.
Czy jest to nierzetelno¶æ - nie wiem. Na pewno lekkie rozminiêcie siê z prawd±.
Zjazdowe (alpine ski boots)
ISO 5355:
http://www.iso.org/iso/catalogue_detail?csnumber=38623.
Skiturowe (alpine touring boots)
ISO 9523:2008
http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=45842Je¿eli jest napisane, ¿e tylko zgodne z ISO 5355, to nadawaæ siê** bêd± TYLKO zjazdowe (tzw. skrzynkowe) lub skiturowe, w których mo¿na wymieniæ bloki podeszw na kompatybilne z ISO 5355 (np. Factor, Method, ZZeus, itp.). Czyli powy¿szy cytat jest prawdziwy.
** Nadawaæ siê, tzn. ¿e trzymaæ bêd± normê i w odpowiednim przedziale przeci±¿eñ bezpieczniki bêd± odpowiednio wypinaæ. Nie znaczy to, ¿e tourowe nie bêd± pasowaæ ani je¼dziæ, ale zachowanie siê bezpieczników ju¿ mo¿e byæ nieprzewidywalne (czyt. niebezpieczne).
Dziêkujê ja wskazanie ró¿nicy miêdzy butami zjazdowymi i turowymi. Tak siê sk³ada ¿e doskonale je rozró¿niam, a buty Black Diamond'a z wymiennymi podeszwami nawet swego czasu posiada³em.
Co do prawdziwo¶ci przytoczonych cytatów, proponujê przeczytaæ jeszcze raz. Tym razem ze zrozumieniem.
Dziêki za zeskanowanie instrukcji. To wiele wyja¶nia.
Wcze¶niej napisa³e¶, ¿e:
Fragment instrukcji, ktory przytoczylem dotyczy wszystkich tych wiazan - to jest ta sama instrukcja dla Duke/Baron/F12/F10
Wi±zania Marker BCT Duke & Baron s± przeznaczone wy³±cznie do obuwia do narciarstwa zjazdowego zgodnego z norm± ISO 5355.
Ja nie widze w instrukcji informacji ¿e wi±zañ serii Tour nie mo¿na u¿ywaæ z butami turowymi.
Czy jest to nierzetelno¶æ - nie wiem. Na pewno lekkie rozminiêcie siê z prawd±.
Moj cytat z instrukcji wygladal nastepujaco, co kazdy moze sprawdzic:
"Wi±zania Marker BCT Duke & Baron s± przeznaczone wy³±cznie do obuwia do narciarstwa zjazdowego zgodnego z norm± ISO 5355. W przypadku zamiaru u¿ycia tych wi±zañ w obuwiu do narciarstwa biegowego zgodnego z norm± ISO 9523 nale¿y przy ró¿nych obci±¿eniach przednich liczyæ siê ze zwiêkszonymi warto¶ciami si³y wypiêcia, a siê z tym wi±¿e zwiêkszonym ryzykiem bezpieczeñstwa"
Czyli przepisalem slowo w slowo to co sam mozesz przeczytac w zalaczonym wyzej skanie. Natomiast instrukcja jako calosc dotyczy wszystkich czterech typow wiazan - Duke/Baron/F12/F10, co tez mozesz sprawdzic w skanie strony tytulowej.
Rozumiem, ze zamieszanie wywolal podkreslony tekst w zdaniu "Fragment instrukcji, ktory przytoczylem dotyczy wszystkich tych wiazan - to jest ta sama instrukcja dla Duke/Baron/F12/F10". Fakt, to napisalem nieprecyzyjnie, bo mialem na mysli, ze instrukcja, z ktorej przytaczam podany fragment jest jedna dla wszystkich czterech typow wiazan - sorry za mozliwe wprowadzenie w blad.
Przy okazji - jedna z roznic miedzy Duke/Baron i F12/F10 jest m.in. to, ze te drugie maja gladka - o powierzchni z tworzywa, AFD (Anti-Friction Device, czyli plytke poslizgowa), podczas gdy w pierwszych plytka ta ma gorna powierzchnie z blachy z przetloczeniami - co, jak podejrzewam, moze powodowac potencjalne "zahaczanie" o wibramowa podeszwe.
JurekP.
Czytasz, czytasz, budujesz krytykê firmy która produkuje albo najlepsze albo prawie najlepsze wi±zania na ¶wiecie (w zale¿no¶ci od przedzia³u) i to od ³adnych paru lat, posiada wszystkie wymagane certyfikaty. I TY uwa¿asz ¿e oni siê nie znaj±. Gratulujê wysokiej samooceny. Mo¿esz podaæ normê ISO butów biegowych o których Ty w tej instrukcji przeczyta³e¶?
Wi±zania Marker BCT Duke & Baron s± przeznaczone wy³±cznie do obuwia do narciarstwa zjazdowego zgodnego z norm± ISO 5355.
Ja nie widze w instrukcji informacji ¿e wi±zañ serii Tour nie mo¿na u¿ywaæ z butami turowymi.
Czy jest to nierzetelno¶æ - nie wiem. Na pewno lekkie rozminiêcie siê z prawd±.
Je¿eli jest napisane, ¿e tylko zgodne z ISO 5355, to nadawaæ siê** bêd± TYLKO zjazdowe (tzw. skrzynkowe) lub skiturowe, w których mo¿na wymieniæ bloki podeszw na kompatybilne z ISO 5355 (np. Factor, Method, ZZeus, itp.). Czyli powy¿szy cytat jest prawdziwy.
Nie do koñca. Powy¿szy cytat jest prawdziwy dla wi±zañ Duke/Baron czyli pochodz±cych z serii Freeride )na niektórych rynkach "Royal Family"). Wi±zania turowe Markera to seria "Tour" czyli F12 i F10. I o nich i butach skiturowych nic nie ma w cytowanej instrukcji.
Kuba
Tak czytam temat i siê zastanawiam. Nie jestem ekspertem ani znawc± sprzêtu ale wydaje mi siê ¿e w miarê obiektywnie potrafiê wyci±gaæ wnioski....ale w tej dyskusji jest raz ¿e trochê sprzecznych informacji.a oprócz tego skupiania sie nad wyja¶nieniami kto co ma na my¶li b±d¼ co autor instrukcji mia³ na my¶li i szczerze mówi±c w którym¶ momencie mo¿na zw±tpiæ jak to jest naprawdê.
Wiêc mam pytanie i pro¶bê do W.G.
Jakby¶ móg³ wprost i rzeczowo powiedzieæ jak to jest z tymi wi±zaniami i butami
- Baron/ Duke - czy mo¿na tak samo spokojnie stosowaæ buty turowe (na vibramie)i zjazdowe??
- jak to jest w Markerach F10/F12
- a jak z butami turowymi w wi±zaniach zjazdowych
My¶lê ze takie podsumowanie z punktu widzenia praktycznego pomog³o by w³a¶nie zrozumieæ wielu osob± nie znaj±cym sie na sprzêcie nie wprowadzaæ ich w b³±d. Uwa¿am ¿e fakt temat bezpieczeñstwa jest na tyle powa¿ny ¿e nie ma co dyskutowaæ czy co¶ da radê czy nie bo oczywi¶cie ¿e wszytko da rade ale kwestia jak to wygl±da w praktyce.
I chyba warto by by³o takim konkretnym podsumowaniem zakoñczyæ dywagacje ¿eby nikomu nie mieszaæ w g³owie /
Poprostu jasny konkretny komunikat to mo¿na tego nie.
http://www.skitury.fora.pl/sprzet-skiturowy,3/prawdy-serwisowe,6471.htmlZerknij na ilo¶æ odwiedzin i ile to ju¿ wisi.
A w innych miejscach tez jest.
Cycki do ziemi lec± jak mawia³ klasyk tego forum
Jak kolega siê wypowie o normie butów biegowych, o która pytam opiszê resztê.
Ale i tak, jak siê troszkê wysilisz, znajdziesz powy¿ej.
http://www.skitury.fora.pl/sprzet-skiturowy,3/prawdy-serwisowe,6471.html
Zerknij na ilo¶æ odwiedzin i ile to ju¿ wisi.
A w innych miejscach tez jest.
Cycki do ziemi lec± jak mawia³ klasyk tego forum
Jak kolega siê wypowie o normie butów biegowych, o która pytam opiszê resztê.
Ale i tak, jak siê troszkê wysilisz, znajdziesz powy¿ej. W.G
w³a¶nie o to mi chodzi³o ¿e temat wisi kupê czasu wa³kowany omawiane co jest w instrukcji co nie a co mo¿na a co nie.
Ja swoje wnioski wyci±gn±³em pozatym cos tam wiem tak mi sie wydaje...mia³em na my¶li jedynie ¿eby podsumowaæ to konkretnie zakoñczyæ i nie wa³kowaæ w kó³ko bo kto¶ czytaj±c mo¿e sie pogubiæ co jest prawda co insynuacj± i przypuszczeniem.
Wybacz ¿e zwróci³em sie do Ciebie nie znamy sie osobi¶cie ale pomy¶la³em ¿e jeste¶ osoba adekwatna aby podsumowaæ i konkretnie skwitowaæ w±tek.
JurekP.
Czytasz, czytasz, budujesz krytykê firmy która produkuje albo najlepsze albo prawie najlepsze wi±zania na ¶wiecie (w zale¿no¶ci od przedzia³u) i to od ³adnych paru lat, posiada wszystkie wymagane certyfikaty. I TY uwa¿asz ¿e oni siê nie znaj±. Gratulujê wysokiej samooceny. Mo¿esz podaæ normê ISO butów biegowych o których Ty w tej instrukcji przeczyta³e¶? W.G. - Prosze, zapoznaj sie ze skanami oryginalnej instrukcji uzytkownika firmy Marker, ktore wczoraj zamiescilem i z ktorej pochodza cytowane wczesniej przeze mnie fragmenty oraz z moimi postami. A nastepnie badz laskaw odpowiedziec na nastepujace pytania:
1. Gdzie napisalem, ze "oni sie nie znaja" i gdzie skrytykowalem firme Marker? (Uzywam Baronow, a na drugiej parze nart zamontowalem F12)
2. Czy z fragmentu instrukcji, ktory cytowalem, a ktory sam mozesz zobaczyc w zalaczonym skanie: "W przypadku zamiaru u¿ycia tych wi±zañ w obuwiu do narciarstwa biegowego zgodnego z norm± ISO 9523 nale¿y przy ró¿nych obci±¿eniach przednich liczyæ siê ze zwiêkszonymi warto¶ciami si³y wypiêcia" nie wynika o jakie buty, zgodne z jaka norma chodzi? (Dla ulatwienia podam, ze w angielskiej wersji tej instrukcji wystepowalo okreslenie "touring ski boots", co tez juz zaznaczalem, dla rozwiania watpliwosci, bo polskie tlumaczenie jest nienajlepsze).
Zamieszczane przeze mnie w tym watku posty mialy na celu pokazanie, ze nalezy byc ostroznym ze stosowaniem butow tourowych w wiazaniach powszechnie uznawanych za dostosowane do takich butow (Duke/Baron), na co zwraca uwage ich producent.
JurekP.
Czytasz, czytasz, budujesz krytykê firmy która produkuje albo najlepsze albo prawie najlepsze wi±zania na ¶wiecie (w zale¿no¶ci od przedzia³u) i to od ³adnych paru lat, posiada wszystkie wymagane certyfikaty. I TY uwa¿asz ¿e oni siê nie znaj±. Gratulujê wysokiej samooceny. Mo¿esz podaæ normê ISO butów biegowych o których Ty w tej instrukcji przeczyta³e¶? W.G. - Prosze, zapoznaj sie ze skanami oryginalnej instrukcji uzytkownika firmy Marker, ktore wczoraj zamiescilem i z ktorej pochodza cytowane wczesniej przeze mnie fragmenty oraz z moimi postami. A nastepnie badz laskaw odpowiedziec na nastepujace pytania:
1. Gdzie napisalem, ze "oni sie nie znaja" i gdzie skrytykowalem firme Marker? (Uzywam Baronow, a na drugiej parze nart zamontowalem F12)
2. Czy z fragmentu instrukcji, ktory cytowalem, a ktory sam mozesz zobaczyc w zalaczonym skanie: "W przypadku zamiaru u¿ycia tych wi±zañ w obuwiu do narciarstwa biegowego zgodnego z norm± ISO 9523 nale¿y przy ró¿nych obci±¿eniach przednich liczyæ siê ze zwiêkszonymi warto¶ciami si³y wypiêcia" nie wynika o jakie buty, zgodne z jaka norma chodzi? (Dla ulatwienia podam, ze w angielskiej wersji tej instrukcji wystepowalo okreslenie "touring ski boots", co tez juz zaznaczalem, dla rozwiania watpliwosci, bo polskie tlumaczenie jest nienajlepsze).
Zamieszczane przeze mnie w tym watku posty mialy na celu pokazanie, ze nalezy byc ostroznym ze stosowaniem butow tourowych w wiazaniach powszechnie uznawanych za dostosowane do takich butow (Duke/Baron), na co zwraca uwage ich producent.
O ile dobrze kojarzê Ty, albo jaki¶ inny forumowicz napisa³, ¿e dotyczy to równie¿ modeli Marker F12 i F10, a nie tylko Duke i Byron.
Dla mnie jako osoby prywatnej to zwisa i powiewa, bo nie u¿ywam wi±zañ Marker, ale dla ich potencjalnych u¿ytkowników to ju¿ inna sprawa.
W.G. ma racjê pisz±c o rzetelno¶ci wypowiedzi na tematycznym i bardzo specyficznym forum.
W.G. - Prosze, zapoznaj sie ze skanami oryginalnej instrukcji uzytkownika firmy Marker, ktore wczoraj zamiescilem i z ktorej pochodza cytowane wczesniej przeze mnie fragmenty oraz z moimi postami. A nastepnie badz laskaw odpowiedziec na nastepujace pytania:
1. Gdzie napisalem, ze "oni sie nie znaja" i gdzie skrytykowalem firme Marker? (Uzywam Baronow, a na drugiej parze nart zamontowalem F12) 2. Czy z fragmentu instrukcji, ktory cytowalem, a ktory sam mozesz zobaczyc w zalaczonym skanie: "W przypadku zamiaru u¿ycia tych wi±zañ w obuwiu do narciarstwa biegowego zgodnego z norm± ISO 9523 nale¿y przy ró¿nych obci±¿eniach przednich liczyæ siê ze zwiêkszonymi warto¶ciami si³y wypiêcia" nie wynika o jakie buty, zgodne z jaka norma chodzi? (Dla ulatwienia podam, ze w angielskiej wersji tej instrukcji wystepowalo okreslenie "touring ski boots", co tez juz zaznaczalem, dla rozwiania watpliwosci, bo polskie tlumaczenie jest nienajlepsze).
Zamieszczane przeze mnie w tym watku posty mialy na celu pokazanie, ze nalezy byc ostroznym ze stosowaniem butow tourowych w wiazaniach powszechnie uznawanych za dostosowane do takich butow (Duke/Baron), na co zwraca uwage ich producent. Po czê¶ci przyznajê ¿e tak w³a¶nie je odbieram ale nie wszystkie.
St±d moje pytania.
O ile dobrze kojarzê Ty, albo jaki¶ inny forumowicz napisa³, ¿e dotyczy to równie¿ modeli Marker F12 i F10, a nie tylko Duke i Byron. Dla mnie jako osoby prywatnej to zwisa i powiewa, bo nie u¿ywam wi±zañ Marker, ale dla ich potencjalnych u¿ytkowników to ju¿ inna sprawa.
W.G. ma racjê pisz±c o rzetelno¶ci wypowiedzi na tematycznym i bardzo specyficznym forum. Wszystkie moje wypowiedzi w tym temacie popieralem doslownymi cytatami z instrukcji Markera, ktora wczoraj zeskanowalem i linki zamiescilem tutaj.
Niescisle sformulowanie, z ktorego ktos moglby wyciagnac wniosek, ze dotyczy to rowniez modeli F12 i F10, wyjasnilem juz we wczorajszym poscie (patrz: ¦ro 0:31, 07 Gru 2011).
To ja dorzucam jedno pytanie:
Je¶li do wi±zania np marker baron wpina sie but zarówno zjazdowy jak i turowy to jaki DIN siê ustawia? skoro jest ró¿nica w po¶lizgu podeszwy to w bucie turowym DIN ma byæ ni¿szy? no chyba ¿e si³ê wypiêcia równowa¿y w jaki¶ sposób zmiana miejsca po³o¿enia bezpiecznika? Dzia³a jak ka¿de inne, oczywi¶cie po prawid³owej regulacji, jest wielce prawdopodobne
czytaj pewne ¿e producent wie co zrobi³ zw³aszcza ¿e ma wszystkie atesty.
Gdzie¶ o tym ju¿ pisa³em, lub wynika to jasno z kontekstu.
Ró¿nice w wysoko¶ci kompensujesz p³ytk± pod podeszw±, jest dok³adnie na wi±zaniu napisane.
Din to din. i je¶li w wi±zaniu producent dopuszcza oba buty to jest tak samo.
...
jak siê ma to stwierdzenie w ¶wietle skana przedstawionego przez JurekP
"JurekP"
W.G. - Prosze, zapoznaj sie ze skanami oryginalnej instrukcji uzytkownika firmy Marker, ktore wczoraj zamiescilem i z ktorej pochodza cytowane wczesniej przeze mnie fragmenty oraz z moimi postami. A nastepnie badz laskaw odpowiedziec na nastepujace pytania:
1. Gdzie napisalem, ze "oni sie nie znaja" i gdzie skrytykowalem firme Marker? (Uzywam Baronow, a na drugiej parze nart zamontowalem F12) A dupochron to w jakim znaczeniu napisa³e¶?
2. Czy z fragmentu instrukcji, ktory cytowalem, a ktory sam mozesz zobaczyc w zalaczonym skanie: "W przypadku zamiaru u¿ycia tych wi±zañ w obuwiu do narciarstwa biegowego zgodnego z norm± ISO 9523 nale¿y przy ró¿nych obci±¿eniach przednich liczyæ siê ze zwiêkszonymi warto¶ciami si³y wypiêcia" nie wynika o jakie buty, zgodne z jaka norma chodzi? (Dla ulatwienia podam, ze w angielskiej wersji tej instrukcji wystepowalo okreslenie "touring ski boots", co tez juz zaznaczalem, dla rozwiania watpliwosci, bo polskie tlumaczenie jest nienajlepsze).
Jaki z tej normy but jest twoim zdaniem biegowy?
To nie jest tak, ze "moim zdaniem" but z normy ISO 9523 jest biegowy. Przeciez to jest cytat z instrukcji! (Zajrzales do tych skanow ktore zalaczylem? Mam wrazenie, ze nie. A tam jest tak napisane). Po prostu tak niepoprawnie przetlumaczono to w polskiej wersji. Dlatego zaznaczalem, ze chodzi o but tourowy (co jasno wynika z wersji w jez. angielskim)
Zadam mo¿e ostatni raz pytanie zupe³nie osobno by nic nie umyka³o.
JurekP
Który but z tej normy na któr± siê powo³ujesz (zapewne znasz)jest wed³ug twojego rozeznania tematów które roztrz±sasz, biegowy?? Konkretnie
O moje czytanie b±d¼ spokojny. Radzê sobie.
But ISO 9523 NIE jest butem biegowym. To b³êdne t³umaczenie oryginalnego "ski touring boot" lub "Skitourenschuhe" w instrukcji.
Oto link do normy ISO9523:2008 (update do ISO 9523:1990)
http://www.iso.org/iso/catalogue_detail?csnumber=45842, kóra jak wó³ dotyczy butów skiturowych (Ski Touring Boots vel. Alpine Touring Boots). W jêzyku leng³yd¿ but biegowy to "cross-country skiing boot".
Wi±zania zjazdowe do buta skiturowego
JurekP
Który but z tej normy na któr± siê powo³ujesz (zapewne znasz)jest wed³ug twojego rozeznania tematów które roztrz±sasz, biegowy?? Konkretnie
Teraz to chyba niepotrzebnie czepiacie siê JurkaP, przecie¿ wyra¼nie napisa³ ¿e to nie jest jego opinia tylko producenta, co podpar³ linkiem do skanu instrukcji. Chyba pomylili¶cie adresata.
Zadam mo¿e ostatni raz pytanie zupe³nie osobno by nic nie umyka³o.
JurekP
Który but z tej normy na któr± siê powo³ujesz (zapewne znasz)jest wed³ug twojego rozeznania tematów które roztrz±sasz, biegowy?? Konkretnie
O moje czytanie b±d¼ spokojny. Radzê sobie. Na to pytanie odpowiedzialem w poprzednim poscie i wczesniej takze zaznaczalem, ze chodzi o but tourowy. Co tu jeszcze wyjasniac??? Ale napisze jeszcze raz: "but biegowy", o ktorym mowa w instrukcji, jest blednym tlumaczeniem na jezyk polski wyrazenia "ski touring boot".
ISO 9523 jest norma definiujaca interfejs butow skitourowych z wiazaniami skitourowymi i metody testowania.
("Touring ski-boots for adults ― Interface with touring skibindings
― Requirements and test methods" - tak brzmi tytul tej normy po angielsku, gdyby to kogos interesowalo)
Jako podsumowanie: dyskutanci de facto zgadzaj± siê ze sob±, tylko siê nie rozumiej±
A instrukcaj rzeczywi¶cie t³umaczona na kolanie (ciêcie kosztów?)
O ile dobrze kojarzê Ty, albo jaki¶ inny forumowicz napisa³, ¿e dotyczy to równie¿ modeli Marker F12 i F10, a nie tylko Duke i Byron. Dla mnie jako osoby prywatnej to zwisa i powiewa, bo nie u¿ywam wi±zañ Marker, ale dla ich potencjalnych u¿ytkowników to ju¿ inna sprawa.
W.G. ma racjê pisz±c o rzetelno¶ci wypowiedzi na tematycznym i bardzo specyficznym forum. Wszystkie moje wypowiedzi w tym temacie popieralem doslownymi cytatami z instrukcji Markera, ktora wczoraj zeskanowalem i linki zamiescilem tutaj.
Niescisle sformulowanie, z ktorego ktos moglby wyciagnac wniosek, ze dotyczy to rowniez modeli F12 i F10, wyjasnilem juz we wczorajszym poscie (patrz: ¦ro 0:31, 07 Gru 2011).
JurekP napisa³:
Jak sama nazwa wskazuje F12 Tour i F10 Tour, sa wiazaniami dedykowanymi do skiturow. Na pisanie o roznicach miedzy Duke/Baron i F12/F10 nie mam teraz czasu - chetni moga znalezc informacje chociazby na wildsnow.com. Obie rodziny roznia sie nie tylko materialami, z ktorych sa wykonane. Calkowicie inna jest konstrukcja tylu wiazania. Fragment instrukcji, ktory przytoczylem dotyczy wszystkich tych wiazan - to jest ta sama instrukcja dla Duke/Baron/F12/F10. Czy to bez sensu, ze Marker ostrzega iz nie zapewniaja takiego samego stopnia bezpieczenstwa jak z butami alpejskimi? Hmmm... z punktu widzenia Markera ma to sens - oni maja "dupochron", a uzytkownicy tych wiazan i tak beda ich uzywac takze i z butami tourowymi.
Na czerwono zaznaczy³em fragment Twojej wypowiedzi o modelach Marker. Któr± wersjê zatem podtrzymasz dla u¿ytkowników forum, którzy s± leniuchami i nie chce im siê otwieraæ linków podawanych przez Ciebie na talerzu?
Na razie w tym w±tku to takie: "jestem za, a nawet przeciw".
Pozdrawiam,
Wojtek
Poniewa¿ jeste¶ jak widzê fanem roztrz±sania instrukcji. (kiedy¶ mojej, buty termo, nadal brak odpowiedzi na zadane pytanie)
Najlepszym sposobem na zaspokojenia twoich rozterek zwi±zanych z produktem, bêdzie zwrócenie siê bezpo¶rednio do sprzedawcy tego¿ artyku³u (z dupochronem) z pro¶b± o dok³adny stosunek do cytowanego fragmentu, lub przedstawiciela firmy Marker na Polskê z Poznania. Albo najlepiej obu na raz a o wynikach poinformujesz nas, je¶li oczywi¶cie zechcesz.
Najnowsza znana mi wersja instrukcji dotycz±ca tej grupy wi±zañ, nie podaje ¿adnych norm wykonania butów.
Tylko informacja o spe³nieniu ró¿nych norm, przez samo wi±zanie.
O ile dobrze kojarzê Ty, albo jaki¶ inny forumowicz napisa³, ¿e dotyczy to równie¿ modeli Marker F12 i F10, a nie tylko Duke i Byron. Dla mnie jako osoby prywatnej to zwisa i powiewa, bo nie u¿ywam wi±zañ Marker, ale dla ich potencjalnych u¿ytkowników to ju¿ inna sprawa.
W.G. ma racjê pisz±c o rzetelno¶ci wypowiedzi na tematycznym i bardzo specyficznym forum. Wszystkie moje wypowiedzi w tym temacie popieralem doslownymi cytatami z instrukcji Markera, ktora wczoraj zeskanowalem i linki zamiescilem tutaj.
Niescisle sformulowanie, z ktorego ktos moglby wyciagnac wniosek, ze dotyczy to rowniez modeli F12 i F10, wyjasnilem juz we wczorajszym poscie (patrz: ¦ro 0:31, 07 Gru 2011).
JurekP napisa³:
Jak sama nazwa wskazuje F12 Tour i F10 Tour, sa wiazaniami dedykowanymi do skiturow. Na pisanie o roznicach miedzy Duke/Baron i F12/F10 nie mam teraz czasu - chetni moga znalezc informacje chociazby na wildsnow.com. Obie rodziny roznia sie nie tylko materialami, z ktorych sa wykonane. Calkowicie inna jest konstrukcja tylu wiazania. Fragment instrukcji, ktory przytoczylem dotyczy wszystkich tych wiazan - to jest ta sama instrukcja dla Duke/Baron/F12/F10. Czy to bez sensu, ze Marker ostrzega iz nie zapewniaja takiego samego stopnia bezpieczenstwa jak z butami alpejskimi? Hmmm... z punktu widzenia Markera ma to sens - oni maja "dupochron", a uzytkownicy tych wiazan i tak beda ich uzywac takze i z butami tourowymi.
Na czerwono zaznaczy³em fragment Twojej wypowiedzi o modelach Marker. Któr± wersjê zatem podtrzymasz dla u¿ytkowników forum, którzy s± leniuchami i nie chce im siê otwieraæ linków podawanych przez Ciebie na talerzu?
Na razie w tym w±tku to takie: "jestem za, a nawet przeciw".
Pozdrawiam,
Wojtek
To juz wyjasnialem w mojej wczesniejszej wypowiedzi w tym watku (¦ro 0:31, 07 Gru 2011) - tam zobacz. Nie chce sie powtarzac bo watek staje sie "biciem piany" zamiast konkretna dyskusja i wymiana informacji.
Poniewa¿ jeste¶ jak widzê fanem roztrz±sania instrukcji. (kiedy¶ mojej, buty termo, nadal brak odpowiedzi na zadane pytanie)
Najlepszym sposobem na zaspokojenia twoich rozterek zwi±zanych z produktem, bêdzie zwrócenie siê bezpo¶rednio do sprzedawcy tego¿ artyku³u (z dupochronem) z pro¶b± o dok³adny stosunek do cytowanego fragmentu, lub przedstawiciela firmy Marker na Polskê z Poznania. Albo najlepiej obu na raz i o wynikach poinformujesz nas. Milo, ze pamietasz o dyskusji ze mna na temat botkow termo, ale to ja pytalem i to Ty mi nie odpowiedziales na pytanie w jakiej plaszczyznie mierzyc odleglosc od piety do scianki skorupy, tylko zachowywales sie podobnie jak w tym watku.
Rozterek zwiazanych z produktami Markera nie mam - chetnie ich uzywam, a fragment instrukcji przytoczylem aby uswiadomic uzytkownikow iz wiazania Duke/Baron sa przez producenta przeznaczone do wspolpracy jedynie z butami zjazdowymi.
Dziekuje za dyskusje, uwazam ze dalsze jej kontynuowanie z Toba bedzie strata czasu.
temacie botków kilka razy odsy³a³em Cie do instrukcji
jest tam :
Na wyrwane z kontekstu cytaty nie bêdê odpisywa³, proszê traktowaæ tê instrukcjê jako ca³o¶æ. Oczywi¶cie na w³asn± odpowiedzialno¶æ.
Nie chcia³o siê czytaæ czy pisaæ?
Wiesz gdzie byæ mo¿e rozwiej± twoje w±tpliwo¶ci dotycz±ce instrukcji.
Cenisz swój czas? to szanuj równie¿ mój.
w kwestii u¿ywania salomonw z butami tourowymi odpowied¼ jest na 18:23
Pontixowego filmiku
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljaciekrece.xlx.pl