Zofia Dzieniszewska - zapiski
Muzeum Podkarpackie w Kro¶nie zaprasza do obejrzenia wystawy czasowej "Tradycja narciarska" ze zbiorów Erwina Gorczycy, Bartosza Górskiego i Stanis³awa W³odyki, która prezentowana bêdzie od 20 stycznia do 30 kwietnia 2011 r.
Kolebk± narciarstwa jest Skandynawia, gdzie w szwedzkiej prowincji Angermanland odnaleziono, pochodz±ce sprzed 3500 tys. lat, pierwsze narty. Mia³y 111 cm d³ugo¶ci i 10 cm szeroko¶ci. Nie by³y to narty s³u¿±ce do zjazdów lecz zabezpiecza³y przed zapadaniem siê w ¶nieg.
W Polsce w okresie staropolskim obok nart ¶lizgowych u¿ywano równie¿ nart b³otnych i karpli czyli deszczu³ek o d³ugo¶ci ok. 40 cm. By³y one szeroko stosowane na Polesiu, Bia³orusi i Wileñszczy¼nie. Stare ludowe narciarstwo zanik³o na terenie dawnej Rzeczypospolitej w XVIII w. Dopiero koñcem XIX w. rodz±cy siê ruch sportowo-turystyczny doprowadzi³ do odrodzenia siê na nowo dawnych tradycji. W grudniu 1888 r. 31-letni dyrektor Szko³y Kre¶larskiej w Krakowie Stanis³aw Barabasz, przebywaj±c na polowaniu w Cieklinie ko³o Nowego ¯migrodu, wykorzysta³ parê specjalnie wykonanych nart. Umo¿liwi³y mu one poruszanie siê po zasypanej ¶niegiem okolicy. Pierwowzorem ich mog³y byæ tzw. "³y¿e" syberyjskie lub narty konstrukcji norweskiej, reklamowane w prasie. By³o to pierwsze udokumentowane u¿ycie nart na ziemiach polskich.
Wielkie zas³ugi w propagowaniu narciarstwa mia³o Karpackie Towarzystwo Narciarskie, powsta³e w 1907 r. we Lwowie. Wnios³o ono szczególny wk³ad w zagospodarowywanie turystyczne Karpat Wschodnich i Bieszczadów, gdzie wa¿n± rolê jako o¶rodek narciarski spe³nia³o S³awsko. W marcu 1909 r. cz³onkowie KTN - Roman Kordys i Tadeusz Smoluchowski, weszli na nartach z Sianek na Halicz i Kiñczyk Bukowski. W okresie miêdzywojennym turystykê narciarsk± propagowa³y tak¿e: Przemyskie Towarzystwo Narciarzy, Towarzystwo Narciarskie 2 Pu³ku Strzelców Podhalañskich w Sanoku oraz Sekcja Narciarska Polskiego Towarzystwa Tatrzañskiego w Iwoniczu Zdroju, która powsta³a w 1924 r. jako Iwonicki Klub Narciarski. Wspó³za³o¿ycielem Klubu by³ Józef Aleksiewicz. Karpackie Towarzystwo Narciarskie zorganizowa³o stacje narciarsko-turystyczne w Barwinku, Czeremsze, Jasielu, Dukli, Komañczy, Cisnej, Ustrzykach Górnych, Wo³osatem i Siankach. Opracowano i wydano liczne przewodniki narciarskie. Zajêto siê tak¿e szkoleniem kadry. Pierwszym instruktorem Polskiego Zwi±zku Narciarskiego na Podkarpaciu by³ Adam Trzyna z Krosna, który otrzyma³ uprawnienia w 1932 r.
Wystawa "Tradycja narciarska" przygotowana zosta³a ze zbiorów kolekcjonerów prywatnych i Muzeum Podkarpackiego w Kro¶nie. G³ównym i najwa¿niejszym elementem ekspozycji jest zbiór ok. 20 par drewnianych nart pochodz±cych z prze³. XIX i XX w. Najcenniejsze i najstarsze narty wykonane zosta³y koñcem XIX w. w szwajcarskiej firmie "Melchior Jakober". Pozosta³e pochodz± od ró¿norodnych europejskich producentów, w¶ród których prym wiod± polskie firmy "Bujak" i "Zubek" z okresu miêdzywojennego. Uzupe³nieniem wystawy jest pokaz materia³ów ikonograficznych w postaci kart pocztowych i zdjêæ dotycz±cych narciarstwa w Karpatach Wschodnich, Tatrach i Alpach. Interesuj±ca jest tak¿e prezentacja przewodników narciarskich i odznak, wydawanych przez Polski Zwi±zek Narciarski i inne organizacje oraz stowarzyszenia narciarskie. Malarstwo reprezentuj± akwarele i obrazy olejne znanych artystów: Mariana Jankowskiego i Bronis³awa Olszewskiego.
Otwarciu wystawy towarzyszyæ bêdzie "Spotkanie narciarskie", na którym poruszone zostan± tematy zwi±zane z histori± narciarstwa. Przedstawi je Jerzy Kap³on (COTG PTTK w Krakowie, Karpackie Towarzystwo Narciarskie - zarys dziejów), Wies³aw Czechowicz (Muzeum Narciarstwa w Cieklinie – Stanis³aw Barabasz – ojciec polskiego narciarstwa) oraz Robert Kubit (Muzeum Podkarpackie w Kro¶nie - Tradycja narciarska). Zagadnienia techniki jazdy omówi± i prezentacji sprzêtu narciarskiego dokonaj± Bartosz Górski i Erwin Gorczyca (GOPR - Grupa Bieszczadzka, Narty jako narzêdzie pracy). Interesuj±c± czê¶ci± spotkania bêdzie premierowy pokaz diaporamy autorstwa Waldemara Czado (GOPR - Grupa Bieszczadzka - ¦ladami Zaruskiego w Tatrach). Tematem diaporamy jest powtórzenie przej¶cia narciarskiego Mariusza Zaruskiego i Józefa Borkowskiego w Tatrach z 1907 r. Obejrzymy tak¿e diaporamê Przej¶cie skialpinistyczne Ortler - Tyrol w Alpach, w którym uczestniczyli ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Na zakoñczenie organizatorzy przygotowali pokaz polskiego filmu fabularnego "Bia³y ¶lad" z 1932 r. Jest to debiutanckie dzie³o Adama Krzeptowskiego, górala, brata znanego narciarza Andrzeja. Scenariusz napisany zosta³ przez artystê malarza Rafa³a Malczewskiego. "Bia³y ¶lad" reprezentowa³ Polskê na I Miêdzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1932 r. Otrzyma³ wyró¿nienie za znakomite zdjêcia plenerów górskich, "przepojone s³oñcem i zdrowiem".
Serdecznie zapraszamy - Robert Kubit
Witam,
impreza zgromadzi³a nadkomplet publiczno¶ci, oprócz wielu prelekcji by³a te¿ wystawa fotograficzna i spora ilo¶æ eksponatów - w tym 20 par nart, najstarsze z koñca XIX wieku.
Kilka fotografii:
Te pierwsze z lewej to najstarsze narty na wystawie, koniec XIX wieku (po 1893 r.), wyprodukowane w Szwajcarii. Wytwórnia: Melchior - Jakober.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljaciekrece.xlx.pl