Zofia Dzieniszewska - zapiski
1. Rozliczenia jednobudynkowe.
Na mocy Orzeczenia TK od 1.01.2010 w spó³dzielniach mieszkaniowych obowi±zuje ustawowe prowadzenie "odrêbnej dla ka¿dej nieruchomo¶ci ewidencji wp³ywów i wydatków funduszu remontowego tworzonego zgodnie z art 6, ust 3". /"Cytujê z dokumentu: Sprawozdanie ze szkolenia w Warszawie w dniach 08-09.2009", przedstawionego przez Cz³onka Zarz±du na posiedzeniu RN w styczniu 2010/.
C.d.Sprawozdania: "Bior±c pod uwagê art. 4, ust. 4(1), nale¿y koszty remontów podzieliæ na:
- koszty remontów nieruchomo¶ci ewidencyjnych podstawowych, stanowi±cych koszty poszczególnych nieruchomo¶ci;
- koszty remontów nieruchomo¶ci stanowi±cych mienie spó³dzielni przeznaczone do wspólnego korzystania i mienie ogólne.
Plan pracy RN kadencji 2007-10 obejmowa³ wiêc obowi±zek opracowania Regulaminu "Zasady odrêbnej ewidencji i rozliczania przychodów i kosztów nieruchomo¶ci w SM Zagajnik". Niestety, tamta Rada nie da³a sobie rady z tym tematem.
Za podszeptem "z³ego ducha" odwo³a³a G³ówn± Ksiêgow± z funkcji Cz³onka Zarz±du, co zdestabilizowa³o jej warunki pracy Rady i Zarz±du. Tak zaczê³a siê seria procesów, spowodowanych z³amaniem prawa przez ówczesn± Radê. Tak orzek³ S±d Pracy.
Z informacji uzyskanych w ostatnim pó³roczu od trzech osób z administracji SM Zagajnik wynika, ¿e do chwili obecnej Regulaminu rozliczeñ jednobudynkowych nie zredagowano, nie uchwalono i nie wdro¿ono w ¿ycie.
Rodzi siê zatem pytanie: Jak np. kalkuluje siê fundusz remontowy? Czy wg starej metody "jednego worka", czyli zasady solidaryzmu spó³dzielczego, zniesionego przez Ustawê z r. 2007? Dokument "Informacja dla lokatorów" (08.11.2012) potwierdza to podejrzenie. Bo oto nie uwzglêdniaj±c ustawowego obowi±zku stosowania nowej metodologii tworzenia w/w funduszu (dyfurkacja), RN i Zarz±d podwy¿szaj± wysoko¶æ funduszu remontowego 0 66,6 % (!).
Czy zatem lokatorzy budynków niskich bêd± partycypowaæ w modernizacji wind, których nie ma w ich bloku?
2. Strata, rekompensata.
W r. 2009 ówczesny Zarz±d, przy aktywnym udziale dzia³u technicznego, wyda³ poza planem remontów 18 500 z³ na remont chodnika miejskiego przy ul. Jonschera, co stwierdzili: Komisja Rewizyjna i Bieg³y Geodeta. Ówczesny prezes Sp-ni uzna³ ten wydatek za stratê i dzia³anie na niekorzy¶æ Spó³dzielni, oraz zobowi±za³ siê (niewi±¿±co) poszukaæ jakiej¶ formy rekompensaty od gminy Ba³uty.
Pytanie do RN i Zarz±du: Czy ta strata zosta³a odzyskana, a je¿eli NIE, jakie dzia³ania zosta³y przedsiêwziête, by SM Zagajnik odzyska³a te pieni±dze?
3. Komitety Domowe.
W wielu SM zapisano w statucie Zebranie Mieszkañców Nieruchomo¶ci jako najni¿szy, ale bardzo wa¿ny organ spó³dzielczy. Duch i litera Ustawy z r. 2007 daj± takie mo¿liwo¶ci, czyli umocowanie prawne istnieje. Próba wprowadzenia tego organu do naszego Statutu siê nie powiod³a (r.2011). Ówczesny przewodnicz±cy RN i Cz³onek Zarz±du wcze¶niej zg³osili zastrze¿enia, nie poparli projektu zg³oszonego przez Cz³onków Sp-ni. Jeden z Tych Panów powiedzia³ wprost: "Wszyscy chcieliby rz±dziæ". Tymczasem nie o rz±dzenie chodzi, lecz mo¿liwo¶æ decydowania o sprawach dla naszej spo³eczno¶ci najwa¿niejszych.
Zebranie Mieszkañców Nieruchomo¶ci (ZMN) mia³oby prawo wybraæ Komitet Domowy, który by reprezentowa³ Ich wolê. A tymczasem powsta³a komiczna sytuacja:
SM Zagajnik ma Regulamin Komitetów Domowych (Blokowych?), ale w ¿adnej nieruchomo¶ci budynkowej NIE ISTNIEJE ¯ADEN KOMITET DOMOWY!
Leon Sikorski.
Ad 1. Nie, lokatorzy budynków niskich nie bêd± partycypowaæ w modernizacji wind, których nie ma w ich bloku. Rozliczenia remontów robione s± dla ka¿dej nieruchomo¶ci z osobna. Reguluje to „Regulamin tworzenia i gospodarowania ¶rodkami funduszu na remonty zasobów mieszkaniowych”. Potrzeby remontowe w naszej spó³dzielni rosn±. Jest to spowodowane miedzy innymi tym, ¿e w 2003 roku obni¿ono stawkê funduszu remontowego, przez co ograniczono ilo¶æ prac wykonywanych w spó³dzielni. Osiedle jest coraz starsze i infrastruktura zaczyna siê sypaæ. Widaæ to jest i by³o po stanie pergoli, chodników, parkingów, instalacji elektrycznej i wodoci±gowej. Podwy¿ka z 0,60z³ do 1z³/m.kw nadal stawia nas w¶ród spó³dzielni z najni¿szym odpisem na remonty. To, ¿e gospodarka remontowa jest prowadzona prawid³owo i rozliczenia robione s± zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami potwierdzi³a niedawna lustracja.
Ad 2. Nie, strata nie zosta³a odzyskana. Zosta³ pope³niony b³±d i ponosimy jego konsekwencje. Jedyny zysk jest taki, ¿e mieszkañcy spó³dzielni maj± nowy chodnik. Miasto wyremontowa³o, z inicjatywy Rady Osiedla, inne chodniki na ul. Jonschera i ca³± ul. Miarki.
Ad 3. Regulamin Komitetów Domowych zosta³ uchwalony przez Radê Nadzorcz± 11 wrze¶nia 2012r. Nic nie stoi na przeszkodzie by takie komitety powstawa³y. Odnoszê wra¿enie, ¿e wiêkszo¶ci mieszkañców na tym nie zale¿y. Je¿eli taka jest Pana wola, to proszê dogadaæ siê z innymi lokatorami swojego bloku, zebraæ grupê inicjatywn± i zawi±zaæ taki komitet. Jestem przekonany, ¿e ani Zarz±d ani nowa Rada Nadzorcza nie bêd± robiæ problemów a wrêcz pomog±. Sam chêtnie pomogê.
Linki do regulaminów:
Regulamin tworzenia i gospodarowania ¶rodkami funduszu na remonty zasobów mieszkaniowych.
http://smzagajnik.home.pl/smzagajnik/data/documents/Reg_Fund_Remont.pdfRegulamin Komitetów Domowych
http://smzagajnik.home.pl/smzagajnik/data/documents/Regulamin=20Komitet=C3=B3w=20Domowych.pdf
dnia Wto 9:08, 11 Cze 2013, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljaciekrece.xlx.pl