KOMÓRKA W SZKOLE 

Zofia Dzieniszewska - zapiski

Gazeta Wyborcza, 15-16.11.2014, str 5.
Halo, co z t± komórk± w szkole
Justyna Suchecka, 15.11.2014 01:
- M³odych trzeba uczyæ, jak m±drze korzystaæ z telefonów, a nie zakazywaæ czego¶, co jest dla nich naturalne jak oddychanie - mówi dyrektor dwóch zespo³ów szkó³. Na zdjêciu: kadr ze spotu Feminoteka o cyberprzemocy (FUNDACJA FEMINOTEKA)
Szko³y dziel± siê dzi¶ na dwie grupy. Te, które zakazuj± korzystania z komórek, i te, które zapewniaj± na korytarzach szerokopasmowy internet.

To jest Kasia, bêdzie od dzi¶ chodzi³a do waszej klasy - zagaja nauczycielka.

Kasia jeszcze dobrze nie zd±¿y³a usi±¶æ w ³awce, a kolega ju¿ zrobi³ komórk± zdjêcie jej po¶ladków i przes³a³ znajomym: "Jak oceniacie?".

Na komentarze nie trzeba by³o d³ugo czekaæ: "Dla mnie 8/10", "Niby taka grzeczna, szara myszka...", "...takie s± najgorsze, szmaty", "kaszalot".

To najnowszy spot fundacji Feminoteka o cyberprzemocy, ale te¿ szkolna rzeczywisto¶æ wielu nastolatków. To w³a¶nie cyberprzemoc jest jednym z najwa¿niejszych powodów, dla których wielu nauczycieli nie lubi, gdy uczniowie korzystaj± z komórek w szkole. Boj± siê, ¿e uczniowie bêd± nagrywaæ nie tylko kolegów i kole¿anki, lecz tak¿e ich.

Zakazy w klasie i w autobusie

Dlatego w ostatnich latach w szkolnych regulaminach przybywa restrykcyjnych zakazów dotycz±cych telefonów. Na przyk³ad w SP nr 9 w Tarnowskich Górach "podczas pobytu w szkole i zajêæ edukacyjnych obowi±zuje ca³kowity zakaz u¿ywania telefonów komórkowych", a "nagrywanie d¼wiêku i obrazu za pomoc± telefonu, dyktafonu, odtwarzacza MP3 czy aparatu fotograficznego jest mo¿liwe jedynie za zgod± osoby nagrywanej lub fotografowanej".

W Gimnazjum im. Czes³awa Mi³osza w Topoli Królewskiej uczniowie nie mog± u¿ywaæ telefonów nawet w czasie jazdy szkolnym autobusem. Dwukrotne naruszenie zakazu skutkuje obni¿eniem oceny z zachowania o jeden stopieñ.

Ale ju¿ w VII LO w Warszawie regulamin korzystania z telefonów komórkowych dotyczy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Tak wiêc uczniowie maj± obowi±zek wy³±czyæ komórkê na lekcjach, ale je¶li czekaj± na wa¿ny telefon, to nauczyciel mo¿e zrobiæ wyj±tek, mo¿e te¿ siê zgodziæ na to, by telefon robi³ za kalkulator. Bezwzglêdnie nie wolno za to ³adowaæ telefonów na terenie szko³y.

A nauczyciele? Równie¿ musz± wy³±czyæ telefon. A je¶li czekaj± na wa¿n± wiadomo¶æ, to powinni poinformowaæ o tym uczniów na pocz±tku lekcji. To taki komórkowy savoir-vivre.

- Zakaz korzystania z telefonów na lekcji rozumiem, to rozprasza - mówi Agata, licealistka z Kostrzyna. - Ale co nauczycielom do tego, co robimy na przerwach? Gdyby w mojej szkole wprowadzono taki zakaz, pierwsza zorganizowa³abym strajk - dodaje.
Przecie¿ internet jest jak tlen

Po co w ogóle uczniom - szczególnie bardzo ma³ym - telefony?

- U mnie zwiêkszaj± poczucie bezpieczeñstwa. Wiem, ¿e w ka¿dej chwili mogê siê skontaktowaæ z córk±, a i ona mo¿e mnie szybko z³apaæ w razie problemów - mówi Marta Kowal z Poznania, mama dziewiêciolatki. Ten argument w rozmowach z rodzicami wraca jak refren.

Andrzej Kara¶ jest dyrektorem dwóch poznañskich zespo³ów szkó³ - z uczniami od podstawówki po liceum - i nie tylko nie wyobra¿a sobie zakazu korzystania z telefonów na przerwie, ale równie¿ zapewni³ uczniom szerokopasmowy internet na szkolnych korytarzach. - Zakazywanie doprowadzi³oby do dziwnej zabawy w kotka i myszkê. Mia³bym biegaæ za nimi do toalety i sprawdzaæ, czy tam nie esemesuj±? M³odych trzeba uczyæ, jak m±drze korzystaæ z telefonów, a nie zakazywaæ czego¶, co jest dla nich naturalne jak oddychanie - mówi "Wyborczej". - U nas z telefonów nie mog± korzystaæ tylko na lekcji, chyba ¿e nauczyciel chce je wykorzystaæ do pracy, a to siê coraz czê¶ciej zdarza.

Komórkowy potencja³

Bo telefon nie musi byæ traktowany tylko jako zagro¿enie czy narzêdzie kontroli. Austrian Institute for Applied Telecommunications (OIAT) opracowa³ poradnik. Doradza w nim rodzicom i nauczycielom, jak pokonaæ zagro¿enia zwi±zane z komórkami i równocze¶nie wykorzystaæ szanse, które daj±. Polska wersja opracowania zosta³a przygotowana przez Fundacjê Rozwoju Systemu Edukacji i mo¿na j± pobraæ bezp³atnie z internetu.

Nauczyciele dowiaduj± siê z niej, jak wykorzystaæ telefony na ró¿nych przedmiotach - od nauki s³ówek na lekcjach jêzyków obcych, przez tematy dotycz±ce technologii na informatyce, po grê w podchody na lekcjach wychowania fizycznego i pisanie SMS-owych haiku na jêzyku polskim.

Potencja³ jest naprawdê spory. Z badañ EU Kids Online wynika, ¿e w Europie ju¿ co trzecie dziecko w wieku od 9 do 16 lat korzysta z internetu w³a¶nie na urz±dzeniach mobilnych, a ¶redni wiek, w którym dziecko otrzymuje pierwszy telefon, wynosi ok. 7 lat. W³a¶nie ta technologiczna zmiana by³a jednym z powodów, dla których rz±dowe e-podrêczniki opracowywane s± równie¿ w formie aplikacji na telefony i tablety. Uczniowie bêd± mogli korzystaæ z nich ju¿ od 1 wrze¶nia.

MEN po stronie zatroskanych

Na razie nie ma centralnych przepisów, które regulowa³yby korzystanie z telefonów w edukacji. Szko³y rozwi±zuj± te kwestie indywidualnie.

- Nie zamierzamy wchodziæ w konflikt z czê¶ci± rodziców, którzy s± zatroskani o swoje dzieci, chc± mieæ z nimi bie¿±cy kontakt telefoniczny - mówi³ Tadeusz S³awecki, sekretarz stanu w MEN w rozmowie z "Dziennikiem Gazet± Prawn±". To g³ównie ze wzglêdu na rodziców MEN nie zamierza wpisywaæ zakazu korzystania z komórek do przepisów o¶wiatowych. Na taki ruch zdecydowa³y siê dot±d m.in. resorty edukacji w Grecji i Czechach. Uczniowie mog± tam wnie¶æ telefony na teren szko³y, ale musz± je trzymaæ wy³±czone w plecakach.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jaciekrece.xlx.pl