Zofia Dzieniszewska - zapiski
TYGRYSIA MASKA (aka' L' Uomo Tigre)
Liczba odcinków: 105 po 20 min
Studio: Toei Animation
Rok wydania: 1969 (w Polsce w latach 90)
Trailer japoñski:
http://www.youtube.com/watch?v=nL_o575IrLow³oski:
http://www.youtube.com/watch?v=GNazT27ZUUgOpis:
Naoto Date, brutalny zapa¶nik, ukrywaj±cy siê pod pseudonimem Tygrysiej Maski przylatuje do Japonii by walczyæ z tamtejszymi zawodnikami. Znany jest ze stosowania gro¼nych i nielegalnych chwytów. Publika go nienawidzi, a japoñscy profejsonali¶ci nim gardz±. Wszystko siê zmienia, gdy Naoto odwiedza sierociniec w którym mieszka³ w m³odo¶ci. Widz±c, ¿e jest wzorem do na¶ladowania dla dzieci (szczególnie Kenty, ch³opca z sierociñca) postanawia zmieniæ swoje postêpowanie i odt±d walczyæ zgodnie z zasadmi zapasów. Naoto aby uratowaæ sierociniec oddaje wszystkie swoje pieni±dze by sp³aciæ d³ug. Stanowi to problem, gdy¿ po³owê zysku z ka¿dej walki Tygrysia Maska ma oddawaæ podziemnej organizacji nazywanej Jaskini± Tygrysów, która korumpuje ¶wiat zapasów i trenuje brutalnych zapa¶ników. Naoto odby³ u nich 10 letni trening i poprzysi±g³ pos³uszno¶æ lub ¶mieræ. Sprzeciwiaj±c siê ich metodom i nie p³ac±c im nale¿nej kwoty na czas skazuje siê na wyczerpuj±c± walkê ze z³± organizacj±. Naoto musi teraz stawiaæ czo³o zapa¶nikom i intrygom, jakie szykuje dla niego Jaskinia Tygrysów.
Opinia:
Co tu du¿o mówiæ, to jest po prostu klasyk! Jak kto¶ tego nie ogl±da³ to niech siebie nawet nie nazywa mi³o¶nikiem anime! Mo¿e nieco przesadzam, ale to anime warto zobaczyæ. Choæby dlatego, ¿e widaæ w nim zal±¿ki tego co widzimy we wspó³czesnym anime, oraz anime nam znanym. Tygrysia Maska to klasyk, dlaczego? Otó¿ powody:
1. G³ówny bohater by³ z³y, by nastêpnie przej¶æ wewnêtrzn± metamorfozê i staæ siê przyk³adem sprawiedliwiedliwego.
2. Z³a podziemna organizacja z któr± walczy bohater, a która ma na celu wyeliminowanie go.
3. Ci±g³y dydaktyzm i patos. Jest to anime przy którym najczê¶ciej krêci³a mi siê ³za w oku. Co kilka odcinków mamy emocjonaln± scenê, któr± mo¿na przyrównaæ do momentu w DBZ gdzie w walce z Napp± po kolei padaj± nasi ulubieñcy (DB-ile wiedz± o co kaman
).
4. Przeciwnicy Naoto maj± g³upie i kosmiczne imiona, oraz sami s± jacy¶ dziwni (tak¿e z wygl±du): Czarny Szatan (jego prawdziwe imie Popo Africans XD ), Cz³owiek Goryl, Z³ota Maska, Mumia Egipska itd. oraz the one and only Mister X, typ który nonstop dostaje po dupie, ale i tak z³orzeczy i siê ¶mieje, jak typowy z³y charakter.
5. Dylematy moralne podczas ostrego nawalania siê po mordach.
6. Ka¿dy po odpowiednim treningu jest w stanie ³amaæ prawa fizyki. Go¶ciu skacze pionowo do góry na wysoko¶æ 3 metrów, potem leci ukosem w przeciwnika, jak rakieta.
Jedyne, co nie pasuje do klasyki to brak wywy¿szania blondynów o niebieskich oczach, jak w DB, Naruto itd.
Jest to moje ulubione anime, ogl±da³em je w m³odo¶ci na poloni. Oczywi¶cie wersjê wlosk± z polskim t³umaczeniem. Teraz, gdy do niego wróci³em ogl±dam je tak samo. Ahh... ten wspania³y dubbing. To anime jest warte polecenia, poniewa¿ pomimo tego, i¿ fabu³a zbudowana jest wokó³ wrestlingu to jest ono naprawdê g³êbokie i przejmuj±ce. Szczególnie ciekawe s± poruszane problemy typowo spo³eczne: migracja m³odzierzy do wiêkszych miast, bieda, zwracanie siê ludzi o pomoc do organizacji przestêpczych, ludzka pod³o¶æ i chciwo¶æ, trudny byt sierot, wp³ywy kultury zachodniej na Japoniê... w ¿adnym innym anime nie spotka³em tak powa¿nego i rzeczywistego podej¶cia do tych kwestii. Serdecznie polecam!
Bogowie pamiêtam ten serialik - by³... niechc±c obra¿aæ niczyich uczuæ ... s³aby, ale jako 'klasyk' daje rade :p
eee... nie znasz siê ;p. Anime spe³nia swoje role, no i mam sentyment. Ten tekst pisa³em ju¿ trochê czasu temu (na inne forum), wiêc czy nazwaæ je moim ulubionym dzi¶... no raczej ju¿ nie
. Muszê co¶ o Azumanga Daioh, Sayonara Zetsubou sensei, Ranma 1/2 i Cowboy Bebop napisaæ.... du¿o tego. Pewnie nikt nie przeczyta, ale wart jako¶ wspomnieæ te tytu³y w tym dziale...
Ranma i CB dawa³ rade...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljaciekrece.xlx.pl