Slackline BHP 

Zofia Dzieniszewska - zapiski

Slackline to sport bezpieczny, ale sami o to bezpieczeñstwo musimy zadbaæ.
Oto kilka najwa¿niejszych przykazañ ka¿dego ta¶miarza:

lRozgrzewka.
Tak wiem, kto by siê tam rozgrzewa³.
Rozgrzewka jest szczególnie istotna dla pocz±tkuj±cych oraz przy trickline. Chodzi o to ¿e to w³a¶nie te grupy najwiêcej spadaj±/zeskakuj± z ta¶m i najbardziej nara¿aj± siê na kontuzjê. Dlatego rozgrzanie zw³aszcza stawów skokowych (kostek) oraz nadgarstków jest bardzo wa¿ne. Nie mówiê o tym, ¿e trzeba siê rozgrzewaæ pó³ godziny przed wej¶ciem na ta¶mê, ale naprawdê warto przed sesj± po¶wiêciæ chocia¿ 5 minut na rozruszanie siê. To mo¿e zaoszczêdziæ nieprzyjemnych niespodzianek.
Je¶li wieszamy d³u¿sze ta¶my to zwykle sam proces napinania jest jak rozgrzewka.

lRówny teren.
Warto zwróciæ uwagê czy teren jest bez dziur (a nie, przepraszam, teraz siê mówi ubytków ), wystaj±cych korzeni czy pieñków, koszy na ¶mieci lub ¶pi±cych ¿uli. Czasem w trawie potrafi schowaæ siê zag³êbienie idealnie skrêcaj±ce kostki. Sama trawa nie raz z³agodzi twarde l±dowania, ale mo¿e byæ ¶liska. Czaj±ce siê w niej kupy to oddzielny problem

lNajs³absze ogniwo.
To jedna z wa¿niejszych zasad: najs³abszym ogniwem w ca³ym systemie jaki montujemy zawsze musi byæ ta¶ma. Wszystko pozosta³e: stanowiska, pêtle stanowiskowe, karabinki, szekle, wszelkie ³±czniki i banany musz± zawsze mieæ wiêksz± wytrzyma³o¶æ ni¿ ta¶ma. Zerwana ta¶ma zrobi mniejsz± krzywdê ni¿ na przyk³ad wyrwany z balustrady prêt.

lBackup.
Zasada najs³abszego ogniwa mo¿e czasami nie wystarczyæ. Dlatego zawsze warto pomy¶leæ czego nie chcieliby¶my wyci±gaæ spomiêdzy w³asnych ³opatek. Tu szczególn± uwagê warto zwróciæ na zestawy slackline, gdzie pêtle stanowiskowe s± wykonane z tej samej ta¶my po której siê chodzi. Zdarza³o siê, ¿e bez os³onek na drzewach ta¶ma za napinaczem przeciera³a siê i pó³tora kilograma ¿elaza strzela³o po nogach. W wiêkszo¶ci zestawów slacklinie jest informacja, ¿e z pozosta³ym, wolnym koñcem ta¶my przywi±zuje siê napinacz do drzewa/stanowiska.
Taka sama sytuacja jest z systemem napinaj±cym na bloczkach: wolnym koñcem liny wi±¿emy system ¿eby nie wystartowa³ w nasz± stronê.

lStal jest lepsza.
W slacku nie korzystamy z karabinków aluminiowych. Aluminium ¼le znosi d³ugotrwa³e wysokie obci±¿enia przez co mo¿e pêkaæ przy si³ach nawet o po³owê mniejszych ni¿ warto¶ci znamionowe. Podstawowe wyposa¿enie to karabinki stalowe oraz szekle stalowe i nierdzewne.

lOs³onki.
Os³onki na drzewa (owijki, treeweary) spe³niaj± dwie funkcje: po pierwsze chroni± korê drzew przed uszkodzeniem, a my lubimy drzewa; po drugie chroni± ta¶mê lub pêtle stanowiskowe (zale¿nie od monta¿u) przed przetarciem. Jako os³onek mo¿na u¿ywaæ starych dywanów, kocy, swetrów, filcu czy nawet kilku warstw tektury. Je¶li z ta¶my korzystaj± dzieci warto te¿ zabezpieczyæ sam napinacz (zarówno przed uderzeniem w niego jak i wk³adaniem w niego palców) na przyk³ad owijaj±c kawa³kiem grubego materia³u.

lHighline.
Highline to najbardziej niebezpieczna odmiana slacka. Bez specjalistycznej wiedzy alpinistycznej i slackowej nale¿y trzymaæ siê zasady: je¶li nie wiesz jak to zrobiæ dobrze to lepiej tego nie rób. Odk±d pojawi³a siê ta odmiana slacka (lata 80te) by³ tylko jeden ¶miertelny wypadek na highline i dobrze ¿eby nie by³o ich wiêcej. Dziêki temu, ¿e co raz wiêcej osób zajmuje siê t± odmian± slacka, ³atwiej jest z³apaæ kontakt z do¶wiadczonymi osobami czy wybraæ siê na jaki¶ meeting i zobaczyæ jak to siê robi.

Pigmej

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jaciekrece.xlx.pl