Zofia Dzieniszewska - zapiski
Hej wam.
Zauwa¿y³em jak przegl±dam to forum, ¿e podobnie jak we sportach wspinaczkowych tutaj te¿ wystêpuje skala trudno¶ci.
Móg³by kto¶ przybli¿yæ nieco opis tej skali jak np. we wspinaczkowej jest skala WHP gdzie VI to bardzo trudno etc. ?
Chodzi mi o co¶ w stylu:
1 totalnie ³atwe
... 5 - totalne samobójstwo, ekstaza po zjezdzie (nawet nie wiem jaki jest przedzia³ tej skali : D )
Oraz jak dopasowaæ teren do skali i czy jest jaki¶ przewodnik do tego, czy w Polsce siê tym nie przejmuj±, tylko mówi± "Heniek zje¿d¿aj tu, nie posraj siê i nie zamykaj oczu to prze¿yjesz"
Z góry dziêki : )
Jest przewodnik skiturowy Szadkowskiego oraz trochê starszy Oppenheima. Je¶li chodzi o Tatry to w tym pierwszym znajdziesz wszystkie informacje jakie Ciê interesuj± (trasy, trudno¶ci, d³ugo¶æ podej¶cia i zjazdu, opisy, zdjêcia) Ale najpierw polceam przeczytaæ sobie wstêp z Oppenheima, bo jest tam du¿o ciekawych wskazówek je¶li chodzi o wycieczki w terenie.
http://www.goryonline.com/Tatry_Przewodnik_skiturowy_nowosc_Wydawnictwa_GORY,7741,84,0,0,F,news.html
Zerknij do ¯yczkowskiego i Wali (Narciarstwo wysokogórskie w Polskich Tatrach Wysokich), którzy zaproponowali 6-stopniow± skalê trudno¶ci, dla której podstawowym, ale nie jedynym (!) kryterium jest nachylenie:
0 : mniejsze ni¿ 33 stopnie,
1 : 34° - 38°
2 : 39° - 42°
3 : 43° - 46°
4 : 47° - 50°
5 : wiêksze ni¿ 51°
Dla bardzo stromych i trudnych zjazdów u¿ywany jest czasami stopieñ oznaczony 6-k±.
My¶lê ¿e bardziej adekwatna skala jest :
http://chaos.if.uj.edu.pl/~karol/kznarty_files/tatwyspl.pdfpatrz strony od 14 do 19
oraz naszego s±siada z za miedzy :
http://climber.skialpfest.sk/index.php?m=3&vm=1
Tak jak Kaska napisa³a pozycja obowiazkowa to Oppenheim - wprost napisal ze nie da jednoznacznie sklasyfikowaæ skali trudno¶ci w Tatrach.
Tutaj widzialem srednie opinie o Szatkowskim, sam jednak mam dobre zdanie. Jest adresowany do zwyklych ludzi, nie pcha wszystkich w teren w ktorym mogliby miec problemy. Wed³ug skali z tego przewodnika wiem ze moje apiracje koncza sie na 3.
Zdaje sobie sprawe ze ta skala jest za malo dokladna dla zaawansowanych, mi jednak wystarcza aby mniej wiecej ocenic trudnosc.
Do³o¿y³em sobie jeszcze jedno obostrzenie nie zjezdzam w miejscach gdzie upadek moze sie zakonczyc 200-500m. lotem.
Czyli mam rozumieæ, ¿e jak spotykam siê tutaj z zapisem "robiê czasem 3" To opieraæ siê na tej 5cio (6) stopniowej skali opartej na stromi¼nie terenu? Warto by to ujednoliciæ, ¿eby nie by³o siary, bo jak powiem, ¿e robi³em we wspinaniu VII to nikomu siê nie pomyli z inn± skal±, bo ka¿da skala wspinaczkowa jest unikatowa (VII w UIAA, VI.1+ w Kurtyki, bodaj 6c+ we francuskiej etc etc. jak widaæ ma³o tu miejsca na pomy³kê). Pomijam oczywi¶cie kwestie ¶nie¿ne, bo zdajê sobie ¿e ska³y s± trochê (tak bardziej) niezmienne ni¿ ¶nieg.
PS. Nie wyobra¿am sobie szczerze mówi±c zjazdu z Ko¶cielca na Karb : D widzia³em filmiki zjazdu z rysów (mój kumpel zje¿d¿a³), ale Ko¶cielec je¶li dobrze pamiêtam w tamtym kierunku ma kilka ma³o przyjemnych progów, z ciekawo¶ci, zje¿d¿a³ kto¶ ?
tak jak zauwa¿y³e¶ wiêkszo¶æ jak nie wszyscy tutaj stosujemy wyceny Zyczkowskiego i Wali (to ich patent i jak widaæ bardzo dobrze siê przyj±³) co do dok³adno¶ci dla zaawansowanych to wydaje mi siê odpowiednia raczej dla gorzej je¿d¿±cych jest s³aba bo wiêkszo¶æ takich osób nie przekracza zjazdów "jedynkowych" wiêc z góry jest to przemy¶lane dla dobrych narciarzy
wydaje mi siê, ¿e w nied³ugim czasie nale¿y siê spodziewaæ poszerzenia skali w górê (wystarczy zobaczyæ ile osób zaczyna zje¿d¿aæ Hiñczow± np)
pozdr
PS. Nie wyobra¿am sobie szczerze mówi±c zjazdu z Ko¶cielca na Karb : D widzia³em filmiki zjazdu z rysów (mój kumpel zje¿d¿a³), ale Ko¶cielec je¶li dobrze pamiêtam w tamtym kierunku ma kilka ma³o przyjemnych progów, z ciekawo¶ci, zje¿d¿a³ kto¶ ? Chodzi Ci o ¶cianê pn ?,zje¿d¿a³em parê lat temu w sezonie w którym by³o to mo¿liwe, bo zjazd ów wykonalny jest przy naprawdê sporej ilo¶ci opadów, czyli raz na parê zim (odsy³am raz jeszcze do przewodnika W/¯, gdzie znajduje siê dok³adny opis). Jest on nieporównywalnie prostszy od rysy, progi przy sutej zimie s± dobrze pokryte ¶niegiem - chyba czysta trójka w skali.
tak jak zauwa¿y³e¶ wiêkszo¶æ jak nie wszyscy tutaj stosujemy wyceny Zyczkowskiego i Wali To naturalne. Wspinasz siê na jurze u¿ywasz skali krakowskiej, bo tak s± wycenione drogi. Wspinasz siê Francji u¿ywasz skali francuskiej, w Alpach na tradycyjnych skali UIAA itd. taka jest tradycja i tak s± napisane przewodniki. Jezdzisz w Tatrach polskich po zjazdach opisanych przez Wale i Zyczkowskiego uzywasz ich skali i wycen, je¼dzisz na S³owacji - u¿ywasz ich skali/skal (pewnie przek³adaj±c sobie je na "swoj±").
Osobi¶cie zarówno we wspinaniu jak i zjazdach uwa¿am, ¿e warto u¿ywaæ dwóch skal/kryteriów - trudno¶æ oraz inne zagro¿enia obiektywne. We wspinaniu tradycyjnym to np. brak lub ma³e mo¿liwo¶ci asekuracji, kruszyna itp. W zjazdach mo¿e to byæ: szczeliny na lini zjazdu, mo¿liwo¶æ wypadniêcia z linii zjazdu przy upadku i zaliczenia ¶miertelnego lotu itp. Zreszt± ka¿dy kto ju¿ trochê prze¿y³ umie sobie wyobraziæ ró¿nego rodzaje trudno¶ci, dok³adnie analizuje wszystko i zawsze bierze w konkretnej sytuacji: trudno¶æ zjazdu, zagro¿enia obiektywne, zagro¿enie lawinowe i warunki ¶niegowe. No i mo¿liwo¶ci i preferencje partnerów
Czyli mam rozumieæ, ¿e jak spotykam siê tutaj z zapisem "robiê czasem 3" To opieraæ siê na tej 5cio (6) stopniowej skali opartej na stromi¼nie terenu? Warto by to ujednoliciæ, ¿eby nie by³o siary, bo jak powiem, ¿e robi³em we wspinaniu VII to nikomu siê nie pomyli z inn± skal±, bo ka¿da skala wspinaczkowa jest unikatowa (VII w UIAA, VI.1+ w Kurtyki, bodaj 6c+ we francuskiej etc etc. jak widaæ ma³o tu miejsca na pomy³kê). Pomijam oczywi¶cie kwestie ¶nie¿ne, bo zdajê sobie ¿e ska³y s± trochê (tak bardziej) niezmienne ni¿ ¶nieg.
PS. Nie wyobra¿am sobie szczerze mówi±c zjazdu z Ko¶cielca na Karb : D widzia³em filmiki zjazdu z rysów (mój kumpel zje¿d¿a³), ale Ko¶cielec je¶li dobrze pamiêtam w tamtym kierunku ma kilka ma³o przyjemnych progów, z ciekawo¶ci, zje¿d¿a³ kto¶ ? Ciekawy wywiad z Piotrem Konopka
www.ski mag.pl/archiwum.php?art=682
Warto by to ujednoliciæ, ¿eby nie by³o siary, Mo¿esz rozwin±æ tê my¶l?
Jest on nieporównywalnie prostszy od rysy, progi przy sutej zimie s± dobrze pokryte ¶niegiem - chyba czysta trójka w skali. 3 to tam jest chyba za miejsce pod szczytem. A swoj± drog± zje¿d¿a³em tamtêdy w ten sam dzieñ co ze ¦winickiej i wydawa³o mi siê, ¿e jest ³atwiej ni¿ z prze³êczy.
Ju¿ Zaruski zjecha³ z Ko¶cielca.
,w odp.Climberowi
Ju¿ Zaruski zjecha³ z Ko¶cielca.:),w odp.Climberowi O zje¼dzie Zarusiego s³ysza³em, tylko, ¿e on rys± z boku Ko¶cielca zje¿d¿a³. Fajnie poczytaæ, ¿e to co mi siê ¶rednio bezpieczne wydawa³o, jest do zrobienia : D
Co do tego ujednolicenia, ju¿ nie pamiêtam o co mi chodzi³o. Dziêki wielkie za pomoc, biorê siê za czytanie przewodników (ju¿ jestem w po³owie jednego). Mo¿e czytaj±c na raz C++, te przewodniki i "Od trekkingu po Alpinizm" nie pomiesza mi siê we ³bie :)
Co do tego ujednolicenia, ju¿ nie pamiêtam o co mi chodzi³o. Dziêki wielkie za pomoc, biorê siê za czytanie przewodników (ju¿ jestem w po³owie jednego). Mo¿e czytaj±c na raz C++, te przewodniki i "Od trekkingu po Alpinizm" nie pomiesza mi siê we ³bie no to za zadanie masz napisaæ program w C++, który konwertuje wszystkie typy skali. chyba przyjemniejsze ni¿ zamiana z bin na hex czy z oct na dec
Hahahahaha xD
Mo¿e niebawem
Tak jak Kaska napisa³a pozycja obowiazkowa to Oppenheim - wprost napisal ze nie da jednoznacznie sklasyfikowaæ skali trudno¶ci w Tatrach. Tutaj widzialem srednie opinie o Szadkowskim, sam jednak mam dobre zdanie. Jest adresowany do zwyklych ludzi, nie pcha wszystkich w teren w ktorym mogliby miec problemy.
O zje¼dzie Zarusiego s³ysza³em, tylko, ¿e on rys± z boku Ko¶cielca zje¿d¿a³. Fajnie poczytaæ, ¿e to co mi siê ¶rednio bezpieczne wydawa³o, jest do zrobienia : D Ehkm.... Nie wiem jaka rysê i z jakiego "boku" Ko¶cielca masz na my¶li (bo chyba nie ¿leb Zaruskiego?
), ale Zaruski zje¿d¿a³ z Ko¶cielca normalnie czyli bezpo¶rednio na Karb (zjazdem, o którym wy¿ej wypowiada³ siê kampress).
Co do tej drugiej opcji ze ¿lebem, to oczywi¶cie te¿ jest "do zrobienia" (kwestia indywidualna), ale jest tam chyba "nieco" mniej "bezpiecznie"
(co to w ogóle znaczy hmm...)
Tutaj widzialem srednie opinie o Szadkowskim, sam jednak mam dobre zdanie. Mo¿e siê czepiam, ale autor tego¿ przewodnika nazywa siê Szatkowski (i czasem na to forum zagl±da).
Co do skali trudno¶ci - ¯yczkowski/Wala wydaj± siê byæ w Polsce standardem i chyba nie widaæ powodów, ¿eby to próbowaæ zmieniaæ.
Przewodnik Oppenheima ja równie¿ gor±co polecam (mimo, ¿e akurat o klasyfikowaniu trudno¶ci za wiele tam nie ma).
W zasadzie prekursorem nieco zmodyfikowanej (6 stopniowej skali W/¯) by³ Henryk Wenerski, do poczytania w pigu³ce :
http://www.mojenarty.pl/praktyczne.php?id=16Skala skal±... - a podstawa to warunki zastane w danym dniu - które t± ocenê potrafi± zmieniæ diametralnie - o czym by³a ju¿ wzmianka powy¿ej.
Nie najgorsze miejsce na wczasy
http://images.summitpost.org/original/655160.jpg Wow
.
pzdrw
K
O zje¼dzie Zarusiego s³ysza³em, tylko, ¿e on rys± z boku Ko¶cielca zje¿d¿a³. Fajnie poczytaæ, ¿e to co mi siê ¶rednio bezpieczne wydawa³o, jest do zrobienia : D Ehkm.... Nie wiem jaka rysê i z jakiego "boku" Ko¶cielca masz na my¶li (bo chyba nie ¿leb Zaruskiego?;)), ale Zaruski zje¿d¿a³ z Ko¶cielca normalnie czyli bezpo¶rednio na Karb (zjazdem, o którym wy¿ej wypowiada³ siê kampress).
Co do tej drugiej opcji ze ¿lebem, to oczywi¶cie te¿ jest "do zrobienia" (kwestia indywidualna), ale jest tam chyba "nieco" mniej "bezpiecznie" :mrgreen:
(co to w ogóle znaczy hmm...)
O pardon, ale powali³em, Rysa Zaruskiego schodzi z Koziego Wierchu do Koziej Dolinki, to jakby pomyliæ Zawrat z Karbem, b³±d dla mnie niewybaczalny :P Na Ko¶cielcu jest ¿leb Zaruskiego, racja, a co do zjazdu tym ¿lebem mówiê co us³ysza³em od pewnej osoby, najwidoczniej czas musia³ trochê pomieszaæ fakty, bo teraz kojarzê ju¿ jego zjazd :)
O pardon, ale powali³em, Rysa Zaruskiego schodzi z Koziego Wierchu do Koziej Dolinki, to jakby pomyliæ Zawrat z Karbem, b³±d dla mnie niewybaczalny Tam zaraz niewybaczalny... Starczy ¿e zjedziesz ¿lebem Zaruskiego, wstawisz tu jak±¶ ³adn± relacyjkê - i wybaczenie masz bankowe
Co do tej drugiej opcji ze ¿lebem, to oczywi¶cie te¿ jest "do zrobienia" (kwestia indywidualna), ale jest tam chyba "nieco" mniej "bezpiecznie"
(co to w ogóle znaczy hmm...) ¯leb jest bezpieczny, jesli tylko jest w nim dobry ¶nieg.
Nie najgorsze miejsce na wczasy
http://images.summitpost.org/original/655160.jpg Wow
.
pzdrw
K
³adny pensjonat, co? jedziesz?
¯leb jest bezpieczny, jesli tylko jest w nim dobry ¶nieg. Jak dla kogo
Ale optymizm tego¿ motta bardzo mnie siê podobuje - muszê zapamiêtaæ!
ps. jakby co, to mia³am na my¶li ca³y zjazd i górny zachód, któren to w³a¶nie podejrzewam o nieco zmniejszon± "bezpieczno¶æ" wzglêdem trasy pokonanej przez Zaruskiego
W mojej opini faktycznie pierwsze metry po pokonaniu ma³ej bariery skalnej, czy po przewiniêciu siê z pólnocnej "¶ciany" do ¿lebu s± do¶æ "czujne". Jest stromo, ale potem jest fantastycznie. Ja zawsze problemy mialem ju¿ u wylotu z uwagi na przemarzniêtê lawiniska, bo to dopiero daje popaliæ, ogieñ w udach.
³adny pensjonat, co? jedziesz? O, ta droga jest fajna
E Face English Route: AS- with places of VI & A1 / A2
pzdrw
K
Skala Trudno¶ci
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljaciekrece.xlx.pl