Zofia Dzieniszewska - zapiski
Z powodów niezale¿nych od mojej woli poni¿sze uwagi i propozycje uzupe³nieñ wnoszê dopiero dzisiaj, 27 maja, 2011 r. Odnoszê siê tutaj do projekty Statutu, zamieszczonego na stronie oficjalnej "SM Zagajnik".
Proponujê, by w rozdz. X Organy Spó³dzielni dopisaæ : we wstêpie:
jako nr 4 - Zebranie Mieszkañców Nieruchomo¶ci /ZMN/,
oraz jako nr 5 - Przedstawicielstwo Nieruchomo¶ci /PN/.
W rozwiniêciu rozdz. X uzupe³niæ, dodaæ podrozdzia³ - D. ZMN, oraz E. PN.
ZAPIS SZCZEGÓ£OWY.
D. Zebranie Mieszkañców Nieruchomo¶ci.
& . . . . .
1. W ZMN uczestnicz± cz³onkowie Spó³dzielni posiadaj±cy tytu³ prawny do lokalu na terenie danej nieruchomo¶ci.
& . . . . .
1. Zebranie Mieszkañców Nieruchomo¶ci zwo³uje zarz±d dwa razy w roku.
2. Zebranie odbywa siê równie¿ na wniosek 1/10 mieszkañców danej nieruchomo¶ci.
3. O czasie i miejscu Zebrañ zarz±d informuje 2 tygodni od dnia przyjêcia wniosku.
4. ZMN obraduje bez wzglêdu na liczbê obecnych, a ustalenie i postanowienia s± wi±¿±ce bez wzglêdu na liczbê obecnych.
& . . . . .
Do uprawnieñ ZMN nale¿±:
1. Opiniowanie projektów planów rzeczowo-finansowych ich nieruchomo¶ci i przedk³adanie opinii Radzie Nadzorczej oraz Zarz±dowi Spó³dzielni.
2. Opracowanie wspólnie z administracj± Spó³dzielni propozycji do rocznego planu remontów ich nieruchomo¶ci, ustalanie wysoko¶ci koniecznych na ten cel ¶rodków finansowych oraz propozycje sposobu ich pozyskania.
3. Opiniowanie wszelkich spraw dotycz±cych ich nieruchomo¶ci.
& . . . .
1. Szczegó³owy zakres dzia³ania, tryb obradowania, sposób podejmowania uchwa³ i inne sprawy organizacyjne ZMN okre¶la jej regulamin uchwalony przez Radê Nadzorcz±.
E. Przedstawicielstwo Nieruchomo¶ci.
& . . . .
1. W celu realizacji swoich uprawnieñ ZMN wybiera PN.
2.PN sk³ada siê z 1 do 3 cz³onków wybranych przez ZMN w g³osowaniu jawnym.
3. Ostateczn± liczbê PN, na wniosek mieszkañców, ustala RN.
4. W posiedzeniach RN, dotycz±cych poszczególnych nieruchomo¶ci, obecno¶æ Przedstawicielstwa jest obowi±zkowa.
UZASADNIENIE, KOMENTARZ. Je¶li w/w propozycje zostan± przyjête, nale¿y ca³kowicie skre¶liæ rozdz.XII - Komitety Domowe. Jestem zdania, ¿e zapisy w podrozdzia³ach D i E lepiej oddaj± intencje ustawodawcy i pozwol± nam, cz³onkom Spó³dzielni sprawnie, z lepszym skutkiem egzekwowaæ nasze prawa. Szczególnie dotyczy to planowaniu remontów.
Ponadto umocowanie tych zapisów w Statucie zagwarantuje nam wiêksze prawo do wp³ywania na decyzje Rady Nadzorczej, wykluczy nieporozumienia i usprawni kontrolê wydatków. Bêdziemy czê¶ciej i bli¿ej podejmowanych decyzji.
Leon Sikorski.
dnia Pon 9:41, 30 Maj 2011, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Z powodów niezale¿nych od mojej woli poni¿sze uwagi i propozycje uzupe³nieñ wnoszê dopiero dzisiaj, 27 maja, 2011 r. Je¿eli to nie tajemnica proszê napisaæ, co nie pozwoli³o Panu wnie¶æ tej poprawki w trakcie prac Komisji Statutowej?
Przyczyna jest prozaiczna. Mia³em zrobiæ korektê jêzykow± projekt Statutu. Pracê wykona³em, a przy okazji zg³osi³em kilka uzupe³nieñ. Jeden bardzo wa¿ny zapis zosta³ wprowadzony. Dopiero kilka dni pó¼niej, czytaj±c Statut innej SM, znalaz³em tam podobne zapisy do tych obecnie postulowanych. Mam nadziejê, ¿e dla naszej Wspólnoty wa¿niejsza jest strona merytoryczna zg³oszonej propozycji.
Wdziêczny bêdê za poparcie tych zapisów na Walnym, ale wcze¶niej mo¿na by je ju¿ wprowadziæ do projektu - ale mo¿e zrobiæ to tylko RN. Ja mam tylko "jeden g³os", a czy bêdzie zauwa¿ony przez Komisjê Statutow±, nie wiem . Mo¿e zg³osi³em propozycje uzupe³nieñ za pó¼no?
Leon Sikorski.
My¶lê, ¿e mo¿na wprowadziæ poprawkê bez RN. Wystarczy przygotowaæ projekt poprawki, zebraæ pod nim 10 podpisów cz³onków i zg³osiæ do 14 dni przed WZ. Procedura chyba jest taka sama jak przy innych zmianach w porz±dku obrad Walnego. Jak by co s³u¿ê poparciem czyli podpisem.
Drogi Panie Marku! Je¶li jeste¶my w kwestii tego zapisu zgodni, to - bardzo proszê - niech siê Pan czuje, na równi ze mn±, wspó³autorem tych propozycji. Czyli - TO JEST NASZA WSPÓLNA PROPOZYCJA. Je¿eli jest z Pañskiej strony zgoda, to proszê o techniczn± stronê wprowadzenia wniosku do projektu Statutu.
Serdecznie pozdrawiam. L. Sikorski.
dnia Pi± 11:25, 03 Cze 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Zainteresowanych wprowadzeniem Uzupe³nieñ do STATUTU uprzejmie informujê, ¿e projekt / o czym by³a mowa wcze¶niej/ w formie kilku paragrafów, oraz dane osobowe 10 Cz³onków popieraj±cych, zosta³ z³o¿ony 1.06 br., czyli w terminie regulaminowym w administracji Sp-ni; wejdzie wiêc do porz±dku dziennego Walnego /15.06. br./. Chodzi o organy: ZEBRANIE MIESZKAÑCÓW NIERUCHOMO¦CI i PRZEDSTAWICIELSTWO NIERUCHOMO¦CI.
Sygnalizujê przy okazji, ¿e:
1) W Projekcie STATUTU w $ 89, ustêp 6 znalaz³ siê b³êdny zapis, niezgodny z Ustaw±.
Poprawna wersja tego zapisu brzmi: W SK£AD RADY NADZORCZEJ NIE MOG¡ WCHODZIÆ OSOBY BÊD¡CE PRACOWNIKAMI SPÓ£DZIELNI.
Taki zreszt± zapis - zgodny z Ustaw± - przyjê³a poprzednia RN. Przypominam te¿, ¿e KRS ostatnio odmówi³ naszej Sp-ni rejestracji Pana X, który jest pracownikiem innej ³ódzkiej spó³dzielni.
2) Jest powszechnie znana zasada, ¿e do takiego dokumentu, jakim jest ka¿dy statut, nie wpisuje siê szczegó³owych zadañ remontowych, np. *fundusz na naprawê dachu w bloku 28*, czy *remont ci±gu pieszo-jezdnego miêdzy bl. 24 i 25* itp.Wszelkie zadania remontowe, dotycz±ce poszczególnej nieruchomo¶ci s± finansowane przez jej fundusz remontowy. Tak stanowi Ustawa - to jest ju¿ 3 lata STANDARD. W konkluzji: zapis w $ 115, pkt 2 o *funduszu na modernizacjê, wymianê wind* NIE DA SIÊ UZASADNIÆ ¯ADNYM PRAWEM.
3) Problemy remontowe Nieruchomo¶ci zosta³y ujête w proponowanych
UZUPE£NIENIACH nastêpuj±co:
$ . . . Do uprawnieñ Zebrania Mieszkañców Nieruchomo¶ci nale¿y, m.in. :
/ zapis pod nr 2 /: OPRACOWYWANIE WSPÓLNIE Z ADMINISTRACJ¡ SPÓ£DZIELNI PROPOZYCJI DO ROCZNEGO PLANU REMONTÓW ICH NIERUCHOMO¦CI, USTALANIE WYSOKO¦CI KONIECZNYCH NA TEN CEL ¦RODKÓW FINANSOWYCH ORAZ PROPONOWANIE SPOSOBU ICH POZYSKANIA.
Leon Sikorski.
dnia Pi± 13:33, 03 Cze 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
[quote="maribea"]Bardzo interesuj±ca poprawka. My¶lê, ¿e dobrze by siê sta³o gdyby cz³onkowie spó³dzielni mieli wiêkszy wp³yw na bie¿±ce decyzje RN i Zarz±du szczególnie w kwestiach dotycz±cych bezpo¶rednio ich nieruchomo¶ci.
Je¿eli tylko bêd± potrzebne dodatkowe podpisy pod propozycj± poprawki proszê o kontakt. Chêtnie udzielê swojego poparcia.
Marek Stañczak.
-------------------------------------------------------------------------------
Przypominam TU o inicjatywie uzupe³nienia STATUTU w rozdziale ORGANY SPÓ£DZIELNI. Wniosek z podpisami Cz³onków SM Zagajnik NIGDY nie zosta³ wycofany, stanowi za³±cznik do protoko³u ostatniego WZ, a wiêc merytorycznie jest aktualny. W imieniu Sygnatariuszy pytam wiêc: DLACZEGO RN NIE UZNA£A ZASADNO¦CI TEGO UZUPE£NIENIA?
Leon Sikorski.
Co do mnie, to zmieni³em zdanie. W mojej opinii lepiej bêdzie w Statucie pozostawiæ odniesienie do Regulaminu, który bêdzie szczegó³owo regulowa³ kompetencje Komitetów Domowych. Nikt inny z Komisji Statutowej b±d¼ RN te¿ nie wnosi³ w trakcie prac wniosków o rozszerzenie b±d¼ uszczegó³owienie Art. XIII projektu Statutu. Wspomina³em o Pañskim wniosku informuj±c, ¿e prawdopodobnie zostanie ponownie wniesiony pod obrady. Niestety jest to inny projekt Statutu, inne WZ wiêc trzeba, zgodnie z obowi±zuj±cymi zapisami i procedur±, wnie¶æ poprawkê ponownie. Mimo tego, ¿e nie bêdê za ni± g³osowa³ to w razie problemów s³u¿ê podpisem pod wnioskiem, niech zdecyduje WZ.
Pozdrawiam
To nie jest "mój wniosek". Pod nim jest 11 podpisów. Wniosek jest aktualny, bo dotyczy punktu przeniesionego z poprzedniego WZ na nastêpne. Inaczej mówi±c: obecne WZ jest kontynuacj±. W tzw. miêdzyczasie nie wysz³a ¿adna nowa ustawa dotycz±ca SM.
Zasadno¶æ proponowanego zapisu jest zgodna z duchem i liter± Ustawy z r. 2007. Podobne zapisy - co do meritum - znajduj± siê w statutach innych SM na terenie £odzi. KRS nie wnosi³ zastrze¿eñ co do ich zasadno¶ci.
Co do Regulaminu RN. Redagowaæ jego projekt mo¿na dopiero po zarejestrowaniu Statutu. Taka jest prawna procedura. Regulamin jest aktem ni¿szego rzêdu, a wszelkie w nim zapisy, regulacje, procedury MUSZ¡ BYÆ ZGODNE ZE STATUTEM. Inaczej mówi±c:
*Dziecko nie przychodzi na ¶wiat przed narodzeniem rodziców*.
Pomys³, by wprowadzaæ regulacje, umieszczaæ w Regulaminie RN zapisy niewynikaj±ce z zarejestrowanego Statutu jest - delikatnie mówi±c - nieporozumieniem. Na listopadowym WZ nie bêdziemy zatwierdzaæ Regulaminu RN. Przedstawiæ go, dyskutowaæ - to inna sprawa; dopuszczalna, ale "zatwierdzenie" w drodze uchwa³y bêdzie bezskuteczne.
L.S.
dnia Sob 12:28, 05 Lis 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Panie Stanczak niech pan nie dyskutuje z Sikorskim. Wiadomo ze besserwisser Sikorski zna sie na wszystkim a najlepiej na prawie. Nie masz pan szans. Wydaje mu sie prawie ze sie zna na prawie. Ladny wierszyk Panie Leonie? Che che
Panie Stanczak niech pan nie dyskutuje z Sikorskim. Wiadomo ze besserwisser Sikorski zna sie na wszystkim a najlepiej na prawie. Nie masz pan szans. Wydaje mu sie prawie ze sie zna na prawie. Ladny wierszyk Panie Leonie? Che che Panie B! Dziêki za rymowankê. Trafna i udana - jak Pañskie zadowolenie z kolejnego "dowalenia" Sikorskiemu. NIGDY nie powiedzia³em, ¿e znam siê na prawie. Prawa spó³dzielczego uczy³em siê w RN - z woli Wyborców - 9 lat. W redagowaniu 3 ró¿nych Statutów SM Zagajnik i innych dokumentów normatywnych bra³em udzia³ jako cz³onek Komisji Regulaminowej i Spraw Spo³ecznych. Z racji zawodowych kompetencji moja praca polega³a na korekcie jêzykowej i stylistycznej.
Je¶li za¶ idzie o moj± aktywno¶æ TUTAJ, muszê otwarcie powiedzieæ, ¿e w ten sposób "sp³acam d³ug wdziêczno¶ci" wobec Cz³onków naszej Sp-ni, bo to ONI zap³acili za dwudniowy kurs, szkolenie dla cz³onków RN - 520 z³, na który - na wniosek Zarz±du - delegowa³a mnie RN. Mo¿e dlatego mi siê zdaje, ¿e "prawie znam siê na spó³dzielczym prawie".
PS. Mo¿e kiedy¶ odezwie siê pan "po ludzku" i powie, lub napisze, COKOLWIEK pod w³asnym nazwiskiem.
*Do odwa¿nych ¦wiat nale¿y*.
L.S.
To nie jest "mój wniosek". Pod nim jest 11 podpisów. Wniosek jest aktualny, bo dotyczy punktu przeniesionego z poprzedniego WZ na nastêpne. Inaczej mówi±c: obecne WZ jest kontynuacj±. (...) (...) Co do Regulaminu RN. Redagowaæ jego projekt mo¿na dopiero po zarejestrowaniu Statutu. Taka jest prawna procedura. Regulamin jest aktem ni¿szego rzêdu, a wszelkie w nim zapisy, regulacje, procedury MUSZ¡ BYÆ ZGODNE ZE STATUTEM. Inaczej mówi±c:
*Dziecko nie przychodzi na ¶wiat przed narodzeniem rodziców*.
Pomys³, by wprowadzaæ regulacje, umieszczaæ w Regulaminie RN zapisy niewynikaj±ce z zarejestrowanego Statutu jest - delikatnie mówi±c - nieporozumieniem. Na listopadowym WZ nie bêdziemy zatwierdzaæ Regulaminu RN. Przedstawiæ go, dyskutowaæ - to inna sprawa; dopuszczalna, ale "zatwierdzenie" w drodze uchwa³y bêdzie bezskuteczne.
L.S. Panie Stanczak niech pan nie dyskutuje z Sikorskim. (...) Pozwoli Pan, ¿e sam zdecydujê z kim bêdê dyskutowa³.
Rada: Zorro powinien uwa¿aæ, ¿eby siê nie zagalopowaæ bo mo¿e spa¶æ ze swojego rumaka Tornado.
Pozdrawiam
*Do odwa¿nych ¦wiat nale¿y*.[/i]
L.S. To zdobondz sie pan na odwage i pisz po nazwiskach o kogo chodzi. Jakies insynuacje oskarzenia ale odwagi za malo zeby napisac wprost. To kto chce wyciagnac kase ze spoldzielni? A moze trzeba wyslac pana na jakis nastepny dwudniowy kurs zwiekszajoncy odwage.
Do tematu STATUT SM Zagajnik 2011.
Projekt Uchwa³y - Uzupe³nienia Statutu o nowy organ stanowi±cy w Spó³dzielni - co jest zgodne z aktualn± Ustaw± i Orzeczeniem TR z r. 2009 - jest do wgl±du w administracji SM Zagajnik; z³o¿ony 10.11. br. Tam te¿ mo¿na siê zapoznaæ z jego tre¶ci±. Do 23. 11. br. mo¿na jeszcze z³o¿yæ podpis popieraj±cy projekt Uchwa³y. Tak orzekaj±: Radca Spó³dzielni i Przewodnicz±cy RN.
Do wiadomo¶ci Cz³onków SM Zagajnik poda³ - Leon Sikorski.
dnia Pi± 9:11, 11 Lis 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljaciekrece.xlx.pl