Zofia Dzieniszewska - zapiski
Jestem spó³dzielc± ju¿ 50 lat. Ostatnie dwie kadencje /do VI 2010/ by³em cz³onkiem RN. St±d odwaga i dobre rady dla Nowej Rady. Mo¿na powiedzieæ - PRZYKAZANIA, zasady jej funkcjonowania .
1.KOLEGIALNO¦Æ. Decyzje podejmowane s± na ka¿dym poziomie - wspólnie , NIE JEDNOOSOBOWO. Gwarancj± kolegialno¶ci stanowi trzyosobowe PREZYDIUM. Ono planuje, wnioskuje, organizuje. Przewodnicz±cy prezydium RN czy Walnego jest wykonawc± woli wiêkszo¶ci: pod warunkiem jednak¿e, ¿e chce i potrafi o tê wolê zapytaæ. W tym wzglêdzie Ostatnie Walne nie jest najlepszym wzorem do na¶ladowania. Jak sprawa kolegialno¶ci wygl±da³a w RN, mo¿na zorientowaæ siê po zawarto¶ci segregatora *Protoko³y z zebrañ prezydium*.
2. DECYZJE. Wymagaj± one w wa¿nych sprawach - formy uchwa³y, na pi¶mie, ze wskazaniem na podstawê prawn±. UCHWA£A NIEZGODNA Z PRAWEM JEST NIEWA¯NA. Do uchwa³y dochodzi siê w drodze dwustopniowej - najpierw projekt , a po kilku dniach uchwa³a. Najczê¶ciej zg³aszana przez odpowiedni± komisjê. Uchwa³a jest obowi±zuj±cym dokumentem po podpisaniu przez przewodnicz±cego i sekretarza. /Tymi dokumentami SM Zagajnik od kilku miesiêcy interesuje siê ³ódzki s±d/.
3. LEGALNO¦Æ, czyli jawno¶æ, zgodno¶æ z prawem, oraz z Regulaminem RN. Przyk³ady z³amania zasady legalno¶ci to "niejawne, tajne spotkania we w³asnym gronie", bez nagrañ, bez protoko³ów. To s± czyny w ¶wietle prawa karalne; stanowi± wykroczenie. / Niestety, w dokumentach RN - r. 2009-10 - mo¿na znale¼æ dowody na to wykroczenie/.
Bardzo wa¿n± funkcjê w dziedzinie kontroli RN, Zarz±du i legalno¶ci ich funkcjonowania w Naszej Sp-ni spe³nia od kilku lat internetowe Forum Cz³onków SM Zagajnik, co jest ogromn± zas³ug± Pana Marka Stañczaka.
4. KOMPETENCJE. RN jest organem w³a¶cicielskim, nadzorczym, kontrolnym. Dla cz³onka zarz±du jest pracodawc±. Zatrudnia go i odwo³uje. Kompetencje RN i Zarz±du s± podzielone; przy zachowaniu zasady nieingerencji. /Przyk³ady na ingerencjê w sprawy RN przez by³ego prezesa - w dokumentach RN; niestety, s± obecne/.
5. CI¡G£O¦Æ W£ADZY. Niestety, nie ma statutowego obowi±zku przejmowania funkcji, zadañ od b. RN przez now±. Jednak¿e *kto pyta, ten nie b³±dzi*.
Osob± najbardziej kompetentn± w zakresie uprawnieñ i funkcjonowania RN jest w naszej Sp-ni Pan Bogus³aw Reszka, b. przewodnicz±cy RN, w ostatnich latach by³ wielokrotnie doradc± RN.
Nowej Radzie ¿yczê zgodnych obrad i kolegialnych decyzji.
Leon Sikorski.
dnia Pi± 19:23, 17 Cze 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljaciekrece.xlx.pl