Zofia Dzieniszewska - zapiski
„Huculszczyzna jako inspiracja twórczo¶ci i filozofii Stanis³awa Vincenza”
W ramach Miêdzynarodowego Festiwalu Huculskiego „S³owiañska Atlantyda” w 40- t± rocznicê ¶mierci Stanis³awa Vincenta, Muzeum Podkarpackie w Kro¶nie zaprasza do obejrzenia wystawy po¶wiêconej temu wybitnemu pisarzowi i jego zwi±zkom z Huculszczyzn±.
Celem prezentacji jest upowszechnienie postaci i spu¶cizny Stanis³awa Vincenza oraz popularyzacja Huculszczyzny, jednego z najbardziej atrakcyjnych obszarów Karpat. Program Festiwalu Huculskiego „S³owiañska Atlantyda” wpisuje siê tak¿e w obchody „Roku Czes³awa Mi³osza”, który nazywa³ Vincenza „ostatnim mêdrcem XX w.” oraz prekursorem idei integracji europejskiej i porozumienia pomiêdzy Wschodem i Zachodem Europy.
Stanis³aw Vincenz urodzi³ siê w 1888 r. w S³obodzie Rungurskiej ko³o Ko³omyi na Huculszczy¼nie, zmar³ na emigracji w 1971 r. w Lozannie. By³ prawnukiem francuskiego emigranta Charles`a-François de Vincenza. Ojciec pisarza by³ jednym z pionierów przemys³u naftowego w S³obodzie Rungurskiej. Matka Zofia, z domu Przyby³owska, pochodzi³a ze starej szlacheckiej rodziny w³a¶cicieli maj±tku Krzyworównia na Huculszczy¼nie. Vincenz w dzieciñstwie by³ wychowywany przez huculsk± nianiê Pa³ahnê Slipenczuk-Rybenczuk. Uczêszcza³ do gimnazjum w Ko³omyi i Stryju. Studiowa³ na Uniwersytecie Lwowskim i Wiedeñskim m.in. prawo i filozofiê, z której uzyska³ doktorat. W okresie I wojny ¶w. walczy³ pod Haliczem i we w³oskich Dolomitach. W latach 20-tych by³ redaktorem miesiêcznika „Droga”, gdzie publikowa³ eseje z filozofii religii. We wrze¶niu 1939 r. zosta³ aresztowany przez NKWD i osadzony w sowieckim wiêzieniu w Stanis³awowie. Zwolniony wiosn± 1940 r., opu¶ci³ huculski Bystrec i w maju przedosta³ siê z rodzin± przez Czarnohorê na Wêgry. Po wojnie zamieszka³ w alpejskiej miejscowo¶ci La Combe de Lancey pod Grenoble we Francji. W tym okresie wspó³pracowa³ z parysk± Kultur±. Zgromadzi³ wokó³ siebie wielu pisarzy, m.in. Czes³awa Mi³osza, dla którego by³ mistrzem duchowym.
Prochy tego wybitnego prozaika, eseisty, mi³o¶nika i znawcy Huculszczyzny zosta³y 14 grudnia 1992 r. sprowadzone na krakowski cmentarz na Salwatorze. Dopiero w 2008 r. nad grobem Stanis³awa i Ireny Vincenzów po raz pierwszy w historii zabrzmia³y d¼wiêki trembit huculskich, na których zagrali Huculi z Werchowyny.
Wystawa obejmuje pokaz 60 fotografii zwi±zanych ze Stanis³awem Vincenzem, jego rodzin± i Huculszczyzn±. Zdjêcia pochodz± ze zbiorów Joanny (dziennikarka) i Andrzeja (syn pisarza, profesor emeritus slawistyki na Uniwersytecie w Getyndze) Vincenzów, mieszkaj±cych w Heidelbergu w Niemczech. Jest to czê¶æ du¿ego zespo³u fotografii, które zosta³y przeniesione i ocalone w maju 1940 r. w trakcie ucieczki rodziny Vincenzów z Czarnohory, bêd±cej pod okupacj± sowieck± na Wêgry. Najcenniejsze i najciekawsze s± fotografie przedstawiaj±ce samego pisarza, który w latach 1926-1940 mieszka³ w huculskiej miejscowo¶ci Bystrec, po³o¿onej u stóp g³ównego grzbietu Czarnohory. Przedstawiaj± jego nie istniej±cy ju¿ drewniany dom wybudowany przez majstra Mohureca. To w nim zaczê³o powstawaæ s³ynne dzie³o Na wysokiej Po³oninie, wydane w 1936 r. w Wydawnictwie „Rój”, koñczone ju¿ na emigracji w La Combe de Lancey pod Grenoble we Francji, w postaci kolejnych tomów – Zawada (Londyn 1970 r.), Listy z nieba (Londyn 1974 r.) i Barwinkowy wianek. Zdjêcia przedstawiaj± tak¿e pisarza z jego przyjació³mi Hucu³ami, z którymi zwi±za³ siê na ca³e ¿ycie i którzy byli inspiracj± jego twórczo¶ci pisarskiej, nawet po opuszczeniu Huculszczyzny. Niezwykle ciekawe s± równie¿ fotografie przedstawiaj±ce budownictwo sakralne, obrzêdy, typy huculskie, sp³aw drewna i widoki górskie. Uzupe³nieniem ekspozycji jest pokaz zabytków sztuki huculskiej z prze³. XIX i XX w., wzbogacony przyk³adami strojów huculskich, grafiki oraz cennym zbiorem obiektów ikonograficznych.
Po wernisa¿u wystawy organizatorzy zapraszaj± na „Wieczór Vincenzowski” po¶wiêcony zmar³emu 40 lat temu wybitnemu pisarzowi. W pierwszej czê¶ci wieczoru Dariusz Dyl±g (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie) zaprezentuje: Czytaj±c Vincenza – odbiór Twórcy i dzie³a w ¶rodowisku wspó³czesnych krajoznawców. Druga czê¶æ wieczoru to przegl±d filmów i diaporam zwi±zanych z Huculszczyzn±. Witold Grodzki (Ko³o Przewodników przy Oddziale PTTK w Kro¶nie) przedstawi diaporamê Wokó³ Bystreca, natomiast Jacek Wnuk (www.karpatywschodnie.pl) diaporamê Powidoki z Karpat. Podsumowaniem ca³ej imprezy bêdzie pokaz polskiego filmu z 2000 r. ¦ladami Vincenza w re¿yserii Waldemara Czechowskiego.
Serdecznie zapraszamy do wziêcia udzia³u w imprezie i wêdrówce po dawnej Wierchowinie – ¶wiecie m±drym, dobrym i szczê¶liwym.
Kurator wystawy - Robert Kubit
Kilka fotek ze spotkania w Kro¶nie:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljaciekrece.xlx.pl